Uragán

Starší z bratrů Smržových vlétl do závodního víkendu jako obrovský uragán. V páteční úvodní kvalifikaci zajel český traťový rekord 1:59,125 a stanul v samotném čele startovního pole. V sobotní druhé části kvalifikačních jízd sice svůj čas nezlepšil, ale dostal se před něj pouze věhlasný Ital Biaggi. „Pořadí v kvalifikaci není až tak důležité, protože o postavení na startu rozhoduje až super pole. Počítali jsme s tím, že se přede mne moc lidí nedostane.

Nakonec to dokázal jen Biaggi,“ uvedl Jakub Smrž po skončení kvalifikace. Takzvaná super pole, ve kterém jede šestnáctka nejlepších ostré kolo na čas, jílovickému jezdci už tolik nevyšla.

Osmý

Obsadil Smrž osmou příčku, což znamenalo start ze druhé řady. „Super pole je zvláštní závod a člověk se ho musí naučit jezdit. To je vidět i v tom, že ho většinou vyhrávají zkušení jezdci. Mně to moc nesedí,“ připustil.

První finálová jízda přinesla současnému nejlepšímu českému silničáři kruté zklamání. Pokazil start a do závodu vyjížděl až jako sedmnáctý. „Z mého pohledu ten samotný start špatný nebyl, ale při přeřazení mne předjelo několik soupeřů,“ vysvětlil. Ve třetím kole pro něj závod skončil, když ho v pravotočivé zatáčce po startu srazil Ital Laconi. „S tím opravdu nešlo nic dělat. Dostal jsem se před něj na brzdy a on mne sestřelil,“ jen bezmocně pokrčil rameny.

Naražené prsty

Pád naštěstí odnesl jen naraženými prsty a na startu druhé jízdy nechyběl. Znovu však do závodu nevypálil nejlépe a začínal až z patnáctého místa. Ve velké skupině jezdců ale tvrdě pracoval, dostal se až na jedenáctou pozici a v závěru mu chyběly jen centimetry, aby se dostal před desátého Turka Sofuogla a dojel jedenáctý. „Jsem rád, že jsem ve druhé jízdě ukázal divákům dobrý závod. Škoda jen, že jsem se nestačil posunout do první desítky,“ litoval.

Suverénem brněnského závodu se stal vedoucí jezdec průběžné klasifikace Australan Bayliss, který zvítězil v obou finálových závodech.

Velice dobře si vedl v Poháru FIM Stocksportů do 1000 ccm mladší bratr Jakuba Smrže Matěj. Své možnosti naznačil už v páteční úvodní kvalifikaci, ve které zajel sedmý čas. „S tím jsem byl spokojen a bylo to příslibem pro další závody,“ uvedl mladší z bratrské dvojice. Sobotní druhá kvalifikace už tak povedená nebyla. Jihočecha postihl velmi nepříjemný pád, svůj čas jako jediný z elitní desítky nevylepšil a klesl na dvanáctou příčku. „Ten pád hodně bolel. Celý jsem se potloukl a druhý den jsem ani nemohl vstát z postele,“ připustil.

Velké srdce

V závodě však jako už mnohokrát prokázal velké závodnické srdce. Po horším startu, začínal až šestnáctý, se posouval dopředu a cílovou fotobuňku proťal jako osmý. „Byl to dobrý závod,“ uvedl v cíli. „Osmé místo jsem si musel doslova vybojovat, protože přede mnou vypadl jediný ze soupeřů, ostatní jsem musel předjet. Trať v Brně mi nikdy moc neseděla, proto umístění beru. Potvrdil jsem, že patřím do první desítky celého seriálu a snad jsem nezklamal ani fanoušky, kterých přišlo opravdu hodně,“ dodal.