A pro hráče samotného obrovským zážitkem, neboť česká reprezentace cestovala na turnaj až do Kanady, teritoria Yukon a jeho hlavního města Whitehorse.

Díru do světa neudělala, ze dvanácti celků skončila předposlední, když porazila pouze Botswanu (5:3) a potvrdila si, že světová špička v čele s Austrálií, Kanadou, Japonskem a Novým Zélandem (takové bylo konečné pořadí MS) je daleko před ní.

Pro Čermáka, jenž bydlí v Českých Budějovicích a hraje za Ledenice, však byla nominace do národního týmu obrovským úspěchem. Do poslední chvíle neměl nic jistého. „Daleko větší šance jsem dával kamarádovi z Ledenic Honzovi Borovkovi. Pravděpodobnost, že pojedeme oba, byla malá, ale že se v nominaci ocitnu sám, to jsem si vůbec nepřipouštěl!“ dušuje se Pavel Čermák, jenž tudíž před šampionátem neměl velké oči. Smířen s rolí náhradníka ale nakonec byl mile překvapen. Dostal větší šanci, než čekal. Dokonce se v některých zápasech prosadil do základní sestavy. „Trenér asi usoudil, že tam budu něco platný,“ krčí rameny Čermák. „Předtím jsem střídal, většinou jsem nehrál . . .“

Proti Novému Zélandu však předvedl několik dobrých zákroků v zadním poli a proti Botswaně se blýskl jediným hitem svého týmu. Pomohl tak k vítězství, díky kterému naši junioři přenechali titul nejhoršího celku MS Botswaně. „Zpočátku jsme dali body a soupeř pak dotahoval, ale naštěstí se mu obrat nepovedl,“ popisuje Čermák.

Mladíka zarazilo, že softbalová sezona ve Whitehorse kvůli dlouhé zimě trvá údajně jen šest týdnů! „Tři čtvrtě roku je zima, mrazy dosahují až padesáti stupňů pod nulou. Ale když jsme tam byli my, bylo krásně,“ libuje si.

Příjemní lidé, kvalitní zázemí, dobré jídlo – Kanaďané se zhostili pořadatelství na jedničku. „Jedinou chybou byla měkká antuka, takže nadhazovač vždy vyryl hlubokou rýhu a pak skákal půl metru do jámy. To byla taková rarita turnaje,“ usmívá se Pavel Čermák, jenž nedávno otevíral se Žraloky v Ledenicích nové hřiště, a tak by podobné problémy mít doma neměli . . .

Jihočech s povděkem kvituje, že díky pozvánce do reprezentace měl možnost zblízka vidět v akci nejlepší světové hráče do 19 let. „Sledovat je, jak hrají, bylo parádní! Byl to podle mne hlavní přínos, protože takovou šanci nikde jinde nemáte,“ považuje si účasti, která by ho měla motivovat k dalšímu zlepšení. „Za rok se koná mistrovství Evropy juniorů, možná se uskuteční v Ledenicích,“ naznačuje své další cíle. I když v Ledenicích hraje za muže, do A – mužstva České republiky vede podle mladíčka ještě dlouhá cesta. „Musel bych na sobě pět let tvrdě dřít – a stejně bych neměl jisté, že se do ní dostanu,“ tvrdí.

Nedávno se přesvědčil, že když má hráč výkonnost, pozve si ho trenér do národního celku bez ohledu na klubovou příslušnost. „Cesta do reprezentace vede odkudkoli, rozhoduje kvalita. Musíte být dobrý. U nás ještě softbal nemá takovou tradici. Většina lidí přesně neví, o co jde, tak jim říkám, že to jako baseball, který znají, ale máme větší míček, menší vzdálenosti. Je to podobné, ale softbal nehraje tolik lidí, o to větší je šance dostat se do reprezentace,“ míní jeden z Žraloků.

Kolikrát i doma v Budějovicích vyfotí nebe, když mraky vytvoří zajímavou kulisu – a co teprve v Kanadě, kde si milovníci přírodních krás skutečně přijdou na své!

„Kanada je krásná,“ rozplývá se Pavel Čermák a vypráví, jak si česká výprava zaplatila výlet lodí po řece kaňonem mezi horami. Dobře udělala. „Bylo to paráda, fakt. Hotová indiánská krajina . . .“

Ke hřišti hráče vozil autobus, jaký v Čechách nenajdete, ale Čermák se prý rád prošel po svých. Přestože nedaleko středoškolské koleje, kde se týmy ubytovaly, kdosi zahlédl medvěda. „Byl asi sto metrů od domu. Nejdřív si prý myslel, že to je pes. Byl tak překvapený, že ho ani nestihl vyfotit!“ kroutí hlavou.

Jenže nadšený sportovec se nezapře, největší zážitky během mistrovství stejně ulovil u hřiště. „Poslední den se hrálo předfinále a finále. Neskutečné! Byly to skvělé zápasy,“ říká unešeně Pavel Čermák a dopodrobna líčí dramatické momenty, které se odehrály před zraky asi tisíce diváků.

Z malého letiště ve dvacetitisícovém Whitehorse výpravy po MS odlétaly postupně, jako jedni z posledních opouštěli Yukon čeští junioři. „Měli jsme dost času zajít do města, nakoupit suvenýry,“ říká Pavel Čermák a ujišťuje, že tenhle zážitek rozhodně stál za těch pět tisíc korun, které členové družstva museli doplatit. „Ostatní náklady hradila federace,“ uzavírá.

Fakta z turnaje

Konečné pořadí: 1. Austrálie, 2. Kanada, 3. Japonsko, 4. Nový Zéland, 5. Venezuela, 6. Mexiko, 7. Argentina, 8. USA, 9. Jižní Afrika, 10. Dánsko, 11. Česká republika, 12. Botswana.

Výsledky juniorů ČR: – Austrálie 2:7, – Kanada 1:13, – Japonsko 2:19, – N. Zéland 2:11, – Venezuela 2:9, – Mexiko 11:18, – Argentina 0:14, – USA 5:9, – J. Afrika 6:9, – Dánsko 2:9, – Botswana 5:3.