Také vyrážíte za sportem? Sportovci mají chutě různé. Během víkendu zaparkoval jeden z nich svůj automobil v Jihočeském kraji, na střeše nechal připevněné kolo. V Českých Budějovicích. Ráno, když přišel k autu, tak se nestačil divit. Bicykl pokryl mráz. Ale jak! Podívejte se na fotografii, která je u tohoto článku. Jako by kolem prošel s berlou Mrazík. Majitel bicyklu bude muset počkat na cestu do terénu asi až na jaro. Právě o tomto víkendu na jihu Čech padaly teplotní rekrody. Mimochodem, víte, jaký platí pro Českou republiku?

V roce 1929 spadly teploty hluboko pod -30 °C. Na některých místech bylo naměřeno i -40 °C. V Litvínovicích u Českých Budějovic byla naměřena teplota -42,2 °C, v Jablunkově spadla teplota na -41,5 °C. Chladno bylo také v Krásnu (dnešní Krásno nad Bečvou – součást Valašského Meziříčí), tam naměřili -40 °C. A přesně v době, kdy cyklista nechal své kolo upevněné na střeše automobilu, padaly rekordy naměřené pro 18.12. Na stanici Perla u Kvildy naměřili meteorologové minus 27,5 stupně Celsia!

Zima byla v neděli ráno veliká. Na kolo to určitě nebylo. I rtuť teploměru si sama musela povzdechnout: Jak hluboko jsem klesla!