„Přijelo šedesát sedm účastníků. Kromě českých soutěžících hráli také Lotyš, Slovák a Dán,“ uvedl za pořadatele sobotní akce Tibor Varga z domácího klubu BSE České Budějovice.


Některé týmy přijely i ve vlastních dresech. „Máme je hned od začátku. Od založení klubu. Jsou na nich jména sponzorů včetně města Svitav. Myslím, že jsme jeden z nejlépe fungujících klubů u nás,“ svěřil se Michal Zunka z THC Svitavy 93. „Jezdíme po celé republice i do zahraničí, na Slovensko, do Rakouska nebo do Německa, byli jsme i ve Švédsku,“ doplnil Zunka.


Český pohár má deset turnajů a osm až deset nejlepších hráčů postoupí na Mistrovství Evropy 2008 v Rize.
Turnaj v jídelně biskupského gymnázia v krajském městě byl čtvrtý v pořadí a pomyslnou palmu vítězství si odnesl Lukáš Turoň. Hráč z Třince vyhrál i předchozí tři turnaje. Druhý byl Petr Tměj a třetí Jakub Sládek.

Z Dánska vlakem

Nejvzdálenějším účastníkem byl Dán Bjarne Axelsen. „Jel čtyřiadvacet hodin ve vlaku jen na otočku. Šéfuje v Dánsku rozhlasové stanici a říkal, že teď po volbách tam mají hrozný frmol, tak se ani nezdržel na prohlídku města,“ řekl Varga k zástupci Skandinávie na turnaji.


Zajímavostí tohoto sportu, který v mnohém připomíná oblíbený stolní hokej, ale s větším pukem a většími brankami, je například neplatnost gólu z vhazování. „Gól platí až po třech vteřinách hry,“ vysvětlil jeden z rekreačních hráčů Jiří Novotný z Českých Budějovic.
Profesionálové pravidelně ve Stiga hokeji trénují, jako v kterémkoliv jiném sportu.


Klub BSE čeká do konce roku klubová liga a tradiční Vánoční turnaj. Český pohár se na jih Čech vrátí zase za rok.