Do soboty zůstává úřadujícím přeborníkem Českobudějovicka hráč Orla Jan Válka. Jenže po třech letech ohlásila účast jihočeská jednička, Michal Vávra, a to pro zbytek startovního pole není dobrá zpráva. „Ani nemusím být prognostik, abych si troufl předpovědět finále Vávra – Janda. Michal Vávra moc konkurentů nemá. Jediný, kdo ho v poslední době dokázal porazit, je Petr Leština, a ten hraje letos za Soběslav v táborském okrese,“ poukázal Jan Válka na neúčast vítěze okresních přeborů z roku 2006.

Před rokem Válka doma na Orlu překvapil finálovou výhrou nad bývalým oddílovým spoluhráčem z Pedagogu Janem Jandou. „Letos mi to tolik nejde, tak uvidíme,“ drží se Jan Válka při zemi.

Michal Vávra je znám tím, že si nedovolí nikoho podcenit při tréninkovém mači, natož v zápase. „Na loňského vítěze nesmíme zapomenout!“ počítá legionář německého Nassau s Válkou coby jedním z nejvážnějších soupeřů. „Na Honzu Jandu docela umí zahrát, proč by někoho z Pedagogu zase nemohl překvapit?“

Okresní špička

Minulé tři ročníky okresních přeborů Vávra vynechal kvůli termínové kolizi s ligou v Německu. „Letos to vyšlo, mám volno, takže si přijdu zahrát. Navíc se přebory hrají doma, kde povinnost velí vyhrát! Byl jsem osloven domácími činovníky a slíbil jim, že se zúčastním,“ ujistil nejlepší stolní tenista v kraji.

V této sezoně ho dokázal za jihočeskými stoly porazit jen Petr Leština na úvodní velké ceně v Týně nad Vltavou. Další dvě velké ceny ale Michal Vávra vyhrál. Ve finále vždy porazil lídra Pedagogu České Budějovice Jana Jandu.

Do Suchého Vrbného by měl dorazit i Karel Urban. Jsou to už tři roky, co stanul ve finále proti Jandovi. „Dost trénuje, chodí se mnou hrát. Natrénováno má, jako mladého hráče ho ale brzdí nižší soutěž, kterou v Rakousku hraje,“ hodnotí Michal Vávra pohledem trenéra.

Díky svému trenérskému vytížení se cítí podle svých slov skoro v celém kraji jako doma. Suchovrbenská sokolovna prý není výjimkou.

„Mně se ve velkých sálech vždycky hrálo trochu hůř,“ vzpomíná. „Ale za ta léta v Německu už jsem si zvykl a tady se mi hraje opravdu dobře. Dokonce lépe než v malé herně na Sokolském ostrově. Nevím, čím to je, ale mně se tělocvična ve Vrbném zamlouvá,“ tvrdí Vávra, ačkoli velká tělocvična je značně zanedbaná a na první pohled by potřebovala rekonstrukci.

Reprezentantivní nová herna na Orlu, kde se přebory konaly loni, a sokolovna v Suchém Vrbném, která mnohé pamatuje, to jsou nebe a dudy. Při středečním utkání Sokola a Motoru přivítala hosty nevytopená tělocvična. Přesto Michal Vávra u jednoho ze sousedních stolů propotil dres. „Zrovna minulý týden byla v Německu při zápase zima ještě větší!“ usmíval se. „První sety jsou na zahřátí. Jsem na to zvyklý,“ ujistil.
Krajánek Krlín, jenž na Sokolu rovněž trénoval, dopředu avizoval, že na přebory nepřijde. Otázkou je, v jakém počtu dorazí ligová družina z Pedagogu. A zda přebory opět budou výzvou pro ostřílené pardály, aby změřili síly s mladšími generacemi hráčů.

Veterán František Truhlář ve středu zvažoval účast, nebyl ještě pevně rozhodnutý. Před rokem turnaj v singlu oživil: vyřadil obhájce titulu Leštinu a dokráčel až do semifinále, kde podlehl Jandovi. Jak to bude tentokrát?

Po prezenci a losování má turnaj mužů ve dvouhře zahájit v 9 hodin. Hraje i dorost.