A dobrá účast svědčila o tom, že se přebory těší značné oblibě. Tradičně nejvíce dorazilo mužů, do dvouhry jich zasáhlo devětatřic. Až na dva Michaly – legionáře Vávru, který chyběl potřetí v řadě, a mladého Houšku – se představila celá okresní špička. Navíc se ukázali i ti, kteří turnaje navštěvují jen svátečně anebo vůbec.


Lídrovi Pedagogu Janu Jandovi i obhájci prvenství Petru Leštinovi coby nejžhavějším kandidátům na okresní titul překvapivě vypálil rybník domácí Jan Válka!


„Dneska mi tam padlo skoro všechno,“ konstatoval spokojený vítěz, známý razancí svých úderů. Ve čtvrtfinále přehrál sokola Fialu (3:1), jenž postoupil mezi posledních osm na úkor ligisty Matějky.


V dalších čtvrtfinálových duelech Janda hladce vyřadil Hečka, aniž ztratil set, Urban zase Bakaláře (3:1), jenž si po porážce posteskl, že mu nová herna moc nevyhovuje.

Veterán překvapil

Šedesátník František Truhlář po mnoha letech překvapil svou účastí a předvedl, že staří pardálové pořád umějí.


„Myslí si, že když je člověku šedesát, tak je odepsanej. Ráno mi říkali: Dědku, co tu děláš? Ty jdeš taky hrát ping – pong?“ líčil s úsměvem veterán, na jehož pálce neskončil ve čtvrtfinále nikdo jiný než loňský přeborník Petr Leština (3:2)!

Neměl protihru

Jak viděl souboj generací poražený obhájce titulu? „Na Truhláře nemám hru. Vadí mi dlouhé servisy, a ty jeho navíc mají velkou rotaci. Vrátil jsem a on mi do toho vždycky bouchl – neměl jsem, co hrát,“ přiznal bez skrupulí Leština, jenž v pátek večer hrál v Německu soutěžní zápas, ale na únavu se vůbec nechtěl vymlouvat: „Čekal jsem, že přijedeme později, protože jsme hráli venku, ale doma jsme byli relativně brzy – asi v jednu,“ uvedl.

Semifinále

V semifinále Jan Válka předvedl výborný výkon proti Karlu Urbanovi. Zápas mohl ukončit ve třech setech, neproměnil však mečbol, předloňský finalista Karel Urban pak utkání jen protáhl.


Jan Válka s úroky vrátil soupeři porážku z velké ceny (3:1). „Podal jsem svůj standardní výkon. Honza opravdu hrál extrémně dobře, prakticky nekazil. Možná jsem mohl hrát lépe takticky, dávat mu údery na střed, místo na ruku, ale jinak jsem se svým výkonem spokojen,“ loučil se s turnajem Karel Urban.


Ve druhém semifinále Janda přehrál již zřetelně unaveného Truhláře (3:0), od něhož kdysi na Škodovce jako mladíček okukoval tabletennisové finty.

Ve finále drama

Dramatické finále Válka – Janda bylo skutečným vyvrcholením dne. Válka urval první set (12:10), ale další dva mu nevyšly (–4, –5).


Ve čtvrtém setu Janda prohospodařil víc než slibný náskok náskok 8:2! „Už to bylo de facto hotové,“ litoval později Janda, který měl za stavu 11:10 a 12:11 mečbol – a po dvou letech přebornický titul tudíž znovu na dosah. „Dvakrát míček škrtl o síťku, tam jsem měl trochu smůlu,“ posteskl si.
Jan Válka bojoval jako lev. „Už jsem trochu pochyboval, ale řekl jsem si, že to ještě zkusím, a povedlo se mi zápas otočit,“ komentoval později Jan Válka velkolepý obrat (15:13).


O každý míček se bojovalo i v nadmíru vyrovnaném pátém setu. Janda měl opět mečbol, avšak v psychické nepohodě netrefil odkrytý stůl, při Válkově mečbolu pak zakončil finále kiksem (–10).


A ve stylu, jakým se zabíjí kapr pro štědrovečerní večeři, svou pálku navždy odepsal. „Je trochu naštvaný, ale ono ho to za chvíli přejde,“ věděl Válka, jenž se stává Jandovým kartem: na turnaji ho zdolal už třikrát za sebou.


„Honza hrál dobře, ale zdaleka ne tak dobře jako v semifinále proti Karlovi Urbanů. Nebyla ostuda s ním prohrát. Myslím, že jsem to měl ve svých rukách, a je má chyba, že jsem mu vítězství daroval,“ hodnotil již klidným hlasem bouřlivák Jan Janda, zatímco čerstvý přeborník Českobudějovicka Jan Válka se po zásluze radoval z nečekaného triumfu. „Určitě jsem to nečekal. Je to zatím můj největší úspěch,“ přiznala letošní posila Orla Č. Budějovice v divizi.


Přebory nabídly bezesporu zajímavou podívanou. „Letos nás potěšila hlavně účast. Nejen, že přišel poměrně slušný počet mužů, ale dostavily se i ženy, které nehrály spoustu let. Co se týká úrovně, proti loňsku byla vyšší, sešlo se víc kvalitních hráčů. Velké oživení přinesl František Truhlář,“ shrnul sobotní tabletennisové boje na Orlu vrchní rozhodčí Josef Masáček.