Nová hala

V sousedství fotbalového stadionu, na kterém hraje Dynamo České Budějovice první ligu, vyrostla herna pro stolní tenis. Českobudějovický Orel má k dispozici prostory, které mohou další kluby závidět. Právě v nich se uskutečnil první ročník turnaje ve stolním tenisu, který se odehrál pod dvěma názvy: Velká cena Jihočeského kraje – memoriál Jaroslava Tengla. „Bylo moc důležité, aby náš klub a Jihočeský kraj měl nějakou reprezentativní hernu,“ říká Josef Masáček z Orla ČB, který byl hlavním rozhodčím turnaje. „Právě zesnulý předseda oddílu stolního tenisu Orel České Budějovice Jarda Tengl má na vzniku nové haly velkou zásluhu.“ Stolní tenisté si prostory pochvalovali. I Janda z Pedagogu potvrdil, že hráčům se v tribuně Dynama, v nové hale, moc líbí. „Je nová, moderní, je super. Pro stolní tenis v Jihočeském kraji je jen dobře, že vyrostla. Kluci se o halu velmi dobře starají, opravdu je to pro náš sport přínos,“ chválil Janda, který se v memoriálu Jaroslava Tengla probojoval až do finále.

Leština vyhrál

V utkání o turnajové vítězství podlehl Janda německému legionáři Petru Leštinovi, který poprvé v kariéře vyhrál turnaj Velké ceny. Ve finále odehráli jeho aktéři čtyři sety.


V deblu se jako poslední v turnaji představily páry Krlín – Urban a bratři Krahulcové. Výměny byly dramatické, bylo se na co dívat. Víc štěstí ve finálovém souboji měl strakonický bratrský pár. Krahulcové vyhráli 3:1, z vítězství měli velkou a zaslouženou radost. „Často čtyřhru na turnajích nevyhráváme,“ popisoval pocity Jiří Krahulec. „První set se nám nevyvedl, prohrávali jsme 8:11, pak jsme to otočili.“ Strakonický stolní tenista dokázal označit i klíčový okamžik finálového měření sil. „Karel (Urban – pozn. red.) za stavu 9:9 zkazil podání, pak už soupeř byl pod tlakem, musel výsledek otočit, to se mu nepovedlo. Dobře to dopadlo,“ oddechoval zhluboka s úsměvem na tváři. „Měli jsme i trochu štěstí.“

Bez Prachatic

V turnaji se představila více než čtyřicítka jihočeských hráčů, mezi nimi i ti, kteří zkoušejí štěstí v zahraničí. Jako číslo jedna byl nasazen už zkušený borec Jan Janda z Pedagogu České Budějovice. I on si prostředí v moderní hale pochvaloval. „Nepřijeli prvoligoví hráči z Prachatic, proto je kvalita trochu slabší, ale zhruba čtyřicítka hráčů tu je, úroveň není špatná,“ uvedl konkrétně k Velké ceně Jihočeského kraje. „Do turnaje se přihlásilo pětačtyřicet stolních tenistů, to je slušná účast,“ upřesnil Josef Masáček. „Někteří měli závazky v zahraničí, proto se nemohli zúčastnit,“ dodal. Ve startovním poli tak chyběl třeba nejlepší jihočeský hráč posledního desetiletí Michal Vávra…

Vyšší soutěž?

Moderní hala vybízí dokonce k myšlenkám na vyšší soutěže. To potvrdil i hlavní rozhodčí Velké ceny jižních Čech Josef Masáček. Jaké je aktuální zastoupení jihočeského stolního tenisu v celorepublikových soutěžích? Prachatice hrají první ligu, tři oddíly působí ve třetí lize (Vodňany, Strakonice, Pedagog ČB). I Orel se svými odchovanci pošilhává po ligové účasti. „Do budoucna si Orel chce vypěstovat vlastní hráče, odchovance. O posilách se neuvažuje, ale do ligy postoupit chceme,“ uvedl Josef Masáček.

Pedagog vítězí

Dobrá nálada aktuálně panuje třeba v Pedagogu České Budějovice. V klubu si užívají nevídaný vstup do soutěžního ročníku 2007/2008. „Tři zápasy, tři výhry, jsme spokojeni. Sice jsme hráli proti nováčkům, kteří byli trochu slabší, ale vstup do sezony se nám opravdu povedl,“ hodnotil v optimistickém duchu výkony svého týmu ve třetí lize jeho hrající šéf Jan Janda.


Podle aktuálních výsledkových listin v soutěžích na celorepublikových turnajích se zdá, že jihočeský stolní tenis přežil obtížné doby a je na mírném vzestupu. „Největší propad byl před dvaceti lety, dnes se v ligových týmech i v divizi prosazují mladší hráči,“ všiml si Masáček. „Snažíme se mládež co nejvíc podporovat,“ doplnil za krajský svaz.

Číslo jedna

Nejvýraznější současnou jihočeskou nadějí je prachatická talentovaná hráčka Dagmar Blašková, která je v kategorii starších žákyň reprezentantkou České republiky. „V České republice je jedničkou,“ říká s hrdostí v hlase zástupce krajského svazu stolních tenistů Josef Masáček.