Na sobotních okresních přeborech si však po celý den držel vyrovnanou výkonnost a poprvé prošel turnajovým pavoukem až do konce! „Rozhoduje štěstí, souhra náhod, los, jak na sebe jednotliví hráči umějí zahrát. No a dneska se to prostě povedlo,“ usmíval se Jan Válka, jenž dokázal, že v okresní konkurenci opravdu může porazit každého.


Snad s výjimkou suveréna Michala Vávry, který když přijel, tak přebory vždycky s převahou vyhrál. „Na Michala bych si samozřejmě nevěřil,“ přiznává čerstvý přeborník.


Favorit všech favoritů však o víkendu hrál v Německu třetí ligu. Přestože porovnání Vávry s ostatními borci je pro hráče i diváky vždy zážitkem, jeho absence dodala soubojům na Orlu na zajímavosti.


V kvalitním semifinále Jan Válka vyřadil Urbana, předloňského finalistu. „Moc jsem si na něj nevěřil, ale padlo mi tak skoro všechno, a díky tomu jsem ho porazil,“ pochvaloval si pozdější vítěz.


A ve finále došlo na slova Petra Leštiny, jenž vytušil překvapení. Jan Válka v pěti setech skutečně Jana Jandu udolal a pak mohl s unaveným, ale spokojeným výrazem ve tváři zrekapitulovat vydařený den: „Tohle je můj největší úspěch,“ potvrdil.


Přebornické tituly se mu dosud vyhýbaly. „Jen v mladších žácích jsme byli se Zdeňkem Founěm krajští přeborníci ve čtyřhře,“ vybavil si úspěch z dětství.
S Janem Jandou má z poslední doby dobrou vzájemnou bilanci. Dokázal, že to není náhoda. „Snad mi to vydrží!“ přeje si Válka. „Docela si na něj věřím a myslím, že prohrál i kvůli tomu, že si v koncovkách přestal věřit. Prohrál si to vlastně sám,“ vzpomněl Válka na Jandovy neproměněné mečboly.


Soupeřovy emotivní výlevy, bez nichž by Jan Janda ani nebyl Jandou, a na které někteří diváci vyloženě čekají, bral s nadhledem. I když stál na druhé straně stolu a některé výroky se ho mohly dotknout, zachoval chladnou hlavu. „Ne, neberu to osobně,“ ujišťoval s úsměvem Jan Válka. „To je jen při hře. Když se dohraje, všechno je mezi námi v pohodě,“ mávl rukou.


Poražený finalista se mu pro jistotu později v šatně stejně raději sportovně omluvil: „Znáš mě, byl jsem v tranzu.“

Změnil oddíl

Ještě v minulé sezoně byli oddílovými spoluhráči na Pedagogu. Už to neplatí. Válka, svého času předseda stolních tenistů na Branišovské, totiž přestoupil do Orla, který se honosí nejnovější hernou v Českých Budějovicích.


„Jsem tu spokojen,“ tvrdil na přeborech Jan Válka, a nebyl důvod, proč mu nevěřit. „Máme dobrou partu, hraje se dobře, tak uvidíme, kam to dotáhneme,“ nechá se překvapit.