Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní se uskutečnilo v Pražské O2 Aréně. „Velké naděje máme v juniorkách ve vzduchové pistoli,“ uvedla ještě před prvním výstřelem pro mikrofon a kameru České televize hvězda českého střelectví Kateřina Emmons. Na mysli zřejmě měla především sympatickou radostickou vycházející hvězdičku Michaelu Musilovou. Předpověď medailistky z OH v Pekingu se vyplnila do sebemenších detailů. Michaela Musilová sice neobhájila zlaté medaile z předcházejících ME, ale v individuálním měření sil vybojovala stříbro. I to jí v náročné evropské konkurenci moc slušelo. Navíc si do svého zavazadla přibalila bronz ze soutěže družstev. Český tým se radoval ze zisku cenného kovu především zásluhou Michaely Musilové.

Kvalifikace

Jihočeška byla výtečná v kvalifikaci, ve finále už se jí tak skvěle nedařilo. Přesto je druhé místo výborným vysvědčením. „Já jsem se stříbrem spokojená. Sice je to jen kousek od zlata, takže to mohlo vyjít, ale druhé místo beru,“ uvedla do připravených diktafonů. Radostickou střelkyni potrápily zdravotní problémy. „Mám problém s levou lopatkou, kde mě loupne pokaždé, když pokládám ruku. Už asi deset dní to mám natažené,“ uvedla. Exkluzivně pro Deník po návratu z Prahy doplnila: „Už je to lepší, zdravotní problémy byly svalové.“

S medailovým ziskem je Musilová opravdu spokojena. S časovým odstupem si uvědomuje, že stříbro a bronz budou mít v její osobní sbírce velkou cenu. „Vzhledem k tomu, jak jsem na tom byla, jsou výsledky velmi dobré,“ pokyvovala hlavou ve čtvrtek dopoledne doma v jihočeských Radosticích u Borovan.

Podmínky

Střelci, nejen Jihočeška, si v průběhu ME stěžovali na nepříliš vyvedenou organizaci. „Hlavně v základním závodě, v kvalifikaci, byla velká tma, bylo to hodně náročné pro oči,“ podotkla Michaela Musilová, která už má z obřích hal osobní zkušenosti. Velkého prostoru O2 Arény se v žádném případě nezalekla. „Třeba ve Francii jsme stříleli v divadle,“ vzpomněla si.

Divácká kulisa v Praze nebyla bůhvíjaká. Zájem fanoušků sportu byl spíš menší, než se dalo očekávat. Nebyl takový, jaký by si úspěšní čeští reprezentanti zasloužili. Střelci jsou přitom ze světa zvyklí na opak. „Diváci v Praze mohli jen na finále, na základní závod se vůbec nedostali. Na mistrovství Evropy nebyla žádná reklama, i proto moc diváků nedorazilo, závod sledovali hlavně hlavně příbuzní a trenéři,“ konstatovala Michaela Musilová, která je na jihočeském sportovním nebi uznávaným talentem.

Plány pro 2009

Jaké plány má pro rok 2009? Červeně si v termínovém kalendáři zatrhla ME ve sportovní střelbě, které se uskuteční v létě v Osijeku. „To bude jeden z vrcholů sezony,“ potvrzuje. A další plány? „Čeká mě mistrovství České republiky ve střelbě ze vzduchové pistole, Světový pohár v německém Suhlu, ale nejhlavnější pro mě určitě bude mistrovství Evropy v Chorvatsku,“ vrací se k červencovému atraktivnímu šampionátu v Osijeku, kterého se zúčastní stále ještě jako reprezentantka České republiky v juniorské kategorii.

Gratulace

Po ME v Praze sbírala střelkyně z Radostic u Borovan hodně gratulací. Mezi ty významnější patřilo blahopřání od vítězky OH v Pekingu Kateřiny Emmons, která na šampionátu působila v roli spolukomentátorky České televize. Emmons očekává v nejbližších dnech narození potomka, tento fakt už byl v O2 Aréně nepřehédnutelný. „Slušelo jí to,“ podotkla na adresu zatím slavnější kolegyně s milým úsměvem Michaela Musilová.

ME 2009 V PRAZE

Vzduchová pistole na 10m:

Juniorky: 1. Comiová (It.) 477,2 (375+102,2), 2. Musilová (ČR) 474,0 (377+97,0), 3. Dryzlová (Běl.) 473,4 (376+97,4), …10. Lorenzová (ČR) 372.

Juniorky – družstva: 1. Bělorusko 1113, 2. Ukrajina 1109, 3. Česká republika (Musilová, Lorenzová, Gabrielová) 1107.