Na start závodu, jehož pořadatelem byl Motosport Chýnov ve spolupráci s městem Chýnov, se postavilo celkem 97 závodníků a přihlížely bezmála tři tisícovky spokojených diváků. Pět z nich si navíc odneslo domů hodnotné ceny v rámci slosovatelných vstupenek.

Milým překvapením byl rekordní počet dívek a žen, nejlepší z nich byla domácí závodnice Nikola Sládková. V kategorii dětí zvítězil třináctiletý Jakub Mourek z týmu Tvrdé jádro před o rok starším Josefem Mošničkou z Motosportu Chýnov a teprve dvanáctiletým Milanem Pražmou z týmu Full Gas. Nejlepší pokus z dětí zaznamenal vítěz této kategorie, který se v jedné jízdě vyšplhal na 43 metrů z celkových padesáti.

Ve třídě ČZ + Fichtl byl zcela jasným vítězem Jaroslav Jonák z Říčan, který se dostal se svou čezetou v prvním pokusu pouhý metr pod cíl. Druhý skončil Petr Seidl taktéž z Říčan a třetí Jura Paroubek z Veterán Klubu Sedlčany se svou krásnou soutěžní Jawou.

Závod motocyklů do strmého vrchu přináší spoustu dramatických momentů.
Chýnovský krpál okusí nejen Martin Michek, ale také hokejista Martin Hanzal

„Za zmínku stojí i celkové páté místo bývalého hokejisty NHL, reprezentanta a olympionika Martina Hanzala z týmu Dukla Rudolfov, který jel na vytuněném fichtlu,“ uvádí ředitel závodu Evžen Zadražil, jenž se letos po dlouhé době neposadil za řidítka svého motocyklu a věnoval se řízení i moderování závodu.

Trialistům to na suchém terénu šlo a hned tři z nich vyjeli až nahoru ve všech pokusech. Tak se poprvé v historii chýnovského kopce rozjížděli o vítězství hned tři jezdci najednou. Nejlépe si ve společném rozjezdu vedl Marek Wünsch z týmu TP Czech, před druhým Romanem Körberem z Motosportu Chýnov a Jindřichem Slavíkem z Motoclubu Milevsko. „Všichni tři si navíc rozebrali stupně vítězů i v hlavní kategorii,“ upozorňuje Zadražil.

V hlavní kategorii Motokros + enduro startovalo jako obvykle nejvíce jezdců, celkem jich bylo 64. Jejich počet se redukoval dle dosažených výkonů přes semifinále až po finále, kam se probojovalo pouze deset nejlepších.

Zdroj: Deník/ Pavel Kortus

„Jako jediný vyjel ve všech pěti pokusech až nahoru Roman Körber z Motosportu Chýnov a stal se tak jasným vítězem. Dokonce obhájil loňské vítězství, což se v minulosti podařilo jen málokomu,“ ocenil ředitel tradičního podniku.

Druhé místo překvapivě vybojoval bývalý motokrosař Jindřich Slavík z Motoclubu Milevsko, který se však poslední dobou věnuje hardenduru, a tak je mu jízda přes překážky do kopce blízká. Třetí byl celkově Marek Wünsch z tým Beta Fabián, který neměl úplně dobrý začátek, ale ve finále měl bezchybné pokusy a dokázal se o dva metry dostat před vítěze z minulosti Martina Michka z HT Group RT, kterému zase naopak nevyšel dle jeho představ závěr závodu. Páté místo patřilo Janu Charvátovi z Husqvarna Promoto teamu, který viděl šachovnicový prapor dvakrát.

Závod navštívil i vítěz vůbec prvního podniku do strmého vrchu v Chýnově strakonický Jiří Hynek. V rámci interview zavzpomínal na někdejší slavnou éru závodů do strmého vrchu, kterých se tehdy jezdilo po celém Československu hned několik.

Své originální silniční ESO z roku 1950 představil a pod kopcem projel chýnovský Jan Pták. Nechyběl ani tradiční a oblíbený běh dětí do strmého vrchu, kterých byla téměř stovka.

Výsledky:

Motokros + enduro: 1. Körber 208, 2. Slavík 203, 3. Wünsch 201, 4. Michek 199, 5. Charvát 197, 6. Janda 192.

Trial: 1. Wünsch 208, 2. Körber 208, 3. Slavík 208.

ČZ + Jawa: 1. Jonák 183, 2. Seidl 133, 3. Paroubek 124.

Děti do 15 let: 1. Mourek 153, 2. 2. Mošnička 145, 3. Pražma 135.