Sportovně střelecký klub Stromovka je jediným klubem v jižních Čechách, který se věnuje dětem a mládeži. Cílem je připravit mladé střelce na vrcholový sport. „Máme 33 členů, z toho 17 dětí je do patnácti let. Zbytek jsou junioři do 18 let a starší," říká předseda střeleckého klubu Stromovka Václav Březina.

Ti nejmladší střílí ze vzduchové pušky 30 ran vleže. Když sportovec dosáhne dorosteneckého věku, přechází na vzduchovou pušku 40 ran vestoje a malorážku, kde se střílí 60 ran vleže. Další disciplínou je malorážka standard. To znamená, že sportovní střelec střílí 20 ran vleže, 20 ran vkleče a 20 ran vestoje.

„Pro sportovní střelbu se nejlépe hodí děti klidnější povahy. Neměly by být moc živé, i když děti zpočátku samozřejmě živější jsou. Vzduchovka třeba není tak náročná na fyzickou kondici, ale spíš na soustředění. Střelec se musí zklidnit, zamířit a pak teprve spouštět. Tohle se děti musí naučit," vysvětluje Březina.

Sportovní střelci z SSK Stromovka trénují přes léto na střelnici Borek malorážku, v zimě se pak přesouvají do Dopravního podniku, kde trénují v krytu CO. „Jsme moc rádi, že nám to Dopravní podnik umožnil, protože v zimě se na Borku trénovat nedá. Dříve jsme se připravovali v tělocvičně základní školy Čéčova, ale po povodních už jsme se s vedením školy na využívání jejich prostor nedohodli," vzpomíná na období před rokem 2002 předseda sportovního klubu Stromovka.

Českobudějovický střelecký oddíl organizuje také vlastní střelecké závody. Do roka zvládne klub uspořádat čtyři akce. Ostatní závody pak organizuje ještě Krajská rada, zejména malorážkové, nebo ze vzduchových zbraní pro starší střelce. Jinak děti jezdí s rodiči na závody prakticky po celé republice. Je jich hodně a jedná se převážně o střelbu ze vzduchovky 30 ran vleže.

Klub již vychoval řadu velmi dobrých sportovních střelců, z nichž někteří se prosadili ve vrcholovém sportu mládeže a dostali se do Dukly Plzeň nebo Rapidu Plzeň, tedy dvou největších střeleckých klubů v Čechách. Můžeme jmenovat v minulosti Jana Březinu, Petra Šmola nebo v současné době Nikolu Foistovou. „My jim vytvoříme zázemí pouze do určité věkové hranice. Začínajícím střelcům dokážeme poskytnout základní vybavení a naučíme je základům sportovní střelby. Když chtějí dosáhnout vyšší úrovně, musí se také podílet finančně především rodiče. Musí dětem koupit střelecké oblečení nebo zbraň. Taková lepší sportovní vzduchovka stojí i padesát tisíc, takže to není žádná levná záležitost," prozrazuje Březina.

Výhody získají sportovní střelci, pokud se dostanou do vrcholového střediska mládeže. To však v jižních Čechách není a sportovci tak přechází nejčastěji do zmíněných plzeňských oddílů. „Vrcholové kluby mají jiné finanční zázemí. Jsou dotovány státem, ať už policií či armádou. Takové možnosti my nemáme. Nedávno odešla do Plzně talentovaná Nikola Foistová. Pro náš klub je to škoda, ale pro ni je to dobře," uvažuje realisticky Březina.

Adekvátní náhradu za Foistovou zatím ve střeleckém klubu Stromovka nemají. Krajská rada ve spolupráci se střeleckými kluby Borek a Stromovkou nedávno organizovaly první kolo Poháru talentované mládeže. Žádný z členů Stromovky se však na předních místech tentokrát neumístil. Je ale pouze otázkou času, kdy se nový talent objeví.

A Václav Březina hned vytahuje jedno eso z rukávu. Je jím Matěj Nedvěd , který se na mistrovství České republiky, v disciplíně vzduchovka 30 ran vleže v kategorii do 14 let probojoval až do osmičlenného finále. V něm skončil Matěj Nedvěd na třetím místě. „Matějovi není ještě ani třináct, tak předpokládám, že příští rok by mohl na republikovém šampionátu znovu zabodovat. Do budoucna má velké šance, a doufáme že u střílení vydrží," má radost z výkonů nadějného sportovce předseda střelců ze Stromovky.

„Za velký úspěch považuji vždy, když se naše děti dostanou do vrcholových klubů a pak sbírají medaile na vrcholných evropských i světových závodech," dodává na závěr Václav Březina.