Hoogerheide v Nizozemsku hostí od soboty světový šampionát cyklokrosařů. V pátek na pobřeží svítilo krásně sluníčko, které ale měly v noci překrýt husté černé mraky. Na oblohu hleděl ze svého belgického bytu v Essenu také český reprezentant Zdeněk Štybar. „Měl jsem zprávy o vývoji počasí už měsíc dopředu," popisuje cyklista týmu Omega Pharma – Quick Step. „Stanice nám dělá předpovědi počasí na všechny závody, na všechny klasiky," nepřímo připomněl svoji současnost, která patří především silniční cyklistice. K cyklokrosu se nechal vyhecovat a udělal dobře. I proto vyhlíží k nizozemské zatažené obloze s optimismem. „Tím, jak se situace vyvíjí, mi hraje do karet," přikyvuje. Mrazivé předpovědi meteorologů se rozplynuly v nizozemském mlžném oparu. „Strašili, že by mělo mrznout, prý mělo být až devět pod nulou, to ale nebude," je přesvědčen Štybar.

Hoogerheide se daleko víc než zmrzlému království má o víkendu podobat vodnímu ráji. Štybar to má ze svého belgického bytu přímo na trať zhruba dvanáct kilometrů, a tak není divu, že z okna vyhlížel přicházející dešťové kapky. „Během noci a dneška by mělo spadnout deset litrů na metr čtvereční," vyprávěl český reprezentant v pátek odpoledne. „Trať se určitě změní, ale stoprocentně to nebudou bahenní lázně." Dvojnásobný mistr světa v kategorii Elite si nemyslí, že by musel vzít před soupeři nohy a také kolo na ramena, aby měl šanci na medaili. „Povrch je dost tvrdý, deštěm bude trať určitě těžší, ale nebude to tak, že by se půlka louky běhala."

Štybar se od začátku přípravy věnuje objemu, který je potřeba najezdit pro sezonu na silnici. V těle má těžké tréninky, které v tomto období na rychlost zaměřit nemohl. A na jízdu v terénu už vůbec ne. „Formu pro cyklokros by to ale ovlivnit nemělo, stejně už jsem se připravoval na svoje první silniční závody, které se za týden pojedou na Mallorce. Vkádal jsem do programu silové tréninky, intervaly, to se mi hodí i k mistrovství světa."

Velká hvězda světového cyklokrosu bude v neděli na startu MS pošilhávat po medailovém úlovku. Štybar by si přál, aby za ním do Hoogerheide dorazily stovky věrných příznivců z jeho vyhlášeného fanklubu. „Rozhodnutí o mém startu spadlo až na poslední chvíli, zatím moc zpráv nemám, ale doufám, že na šampionát přijedou."

A jaké výkonnostní cíle si před sebe pro neděli staví? „Kdybych byl desátý, byl bych zklamaný," naznačuje, že na nic menšího než na zisk medaile nemyslí.