Český cyklokrosový reprezentant Zdeněk Štybar se vrátil do terénu a vyhrál potřetí v kariéře mistrovství světa! "Já věděl, že Zdenda, pokud pojede, tak bude perfektně připravený," rozjímal po závodě trenér reprzentace ČR a táborského týmu ČEZ Stanislav Bambula. Zdeněk Štybar odpovídal na dotazy:

Jak vnímáte svůj triumf nedaleko vašeho bydliště?
Je to strašně příjemné. Samozřejmě mám radost. Do závodu jsem šel s tím, že by bylo super být do třetího místa, určitě jsem nepočítal s tím, ani jsem v to nedoufal, že bych mohl být mistr světa.

Nevěřil jste, že budete nejlepší?
Věděl jsem, že Sven Nys je v absolutní top formě. Tušil jsem, že bude hrozně těžké ho na této technické a těžké porazit.

Povedlo se, co byly vaše největší zbraně?
Byl jsem v absolutním relaxu. Neměl jsem co ztratit. To mi možná pomohlo, proto jsem asi měl víc sil v závěru.

Startoval jste ze čtvrté řady, překvapilo vás, jak rychle jste se probojoval do čela?
To mě stálo obrovské množství sil. Přede mnou málem spadli, takže jsem musel nadoraz brzdit. Na začátku silnice jsem byl někde na padesáté nebo šedesáté pozici.  Povedlo se mi propracovat dopředu. Doopravdy jsem tam nechal hodně sil.

Se Svenem Nysem jste v polovině závodu nespolupracovali, abyste ujeli soupeřům?
Já ten závod chtěl v podstatě udělat co nejtěžší. Věděl jsem, že z toho mohu jen profitovat. Když se jede ve třech, ve čtyřech, je vždy větší šance na medaili, proto jsem chtěl držet tempo vysoko.