K prvnímu zápasu Světové ligy v Českých Budějovicích nastoupili volejbalisté Nizozemska a Portugalska. Favorit se jevil před utkáním jednoznačně, a to v mužstvu Nizozemska. Už ale první set naznačil, že to jednoduché Oranjes rozhodně mít nebudou. První set získali Portugalci po zlepšené hře ve druhé části 25:22. Druhá sada pak patřila díky lepšímu závěru Nizozemcům, stejně jako ta třetí, ve které Holanďané předvedli velký obrat ze stavu 16:20. Čtvrtý set měl nejjednoznačnější průběh, Nizozemsko zvítězilo 25:18 a celkově 3:1 na sety.

Český tým vyhrál dramatickou koncovku čtvrtého setu, o vítězi rozhodlo drama v pátém setu. V něm domácí prohrávali 12:14, ale skóre skvěle otočili a slaví výhru!

Náročné cestování má v programu druhá výkonnostní skupina Světové ligy, jejímiž účastníky jsou i reprezentanti České republiky. Před týdnem hostila volejbalisty Jižní Korea, teď se přesunuli do jižních Čech. V Českých Budějovicích byla pro víkendový turnaj upravena plocha, kde jindy o body bojují hokejisté Motoru. Z Jižní Koreje si čeští volejbalisté přivezli tři body za výhru nad Finskem a bod za těsnou prohru s domácí Jižní Koreou. Toto skóre by samozřejmě chtěli navýšit už v úvodním utkání s Egyptem. Ve výběru španělského trenéra české reprezentace jsou i hráči, kteří mají zkušenost s českobudějovickým volejbalovým prostředím, možná i proto nastoupili v základní sestavě hned čtyři „Jihočeši" (Sobotka, Šulista, Michálek a Beer).

Domácí začali nebojácně, na úvod bodoval přímo z podání Janouch. Český tým se snažil o pestrou hru, protože Egypťané mají na postu středových hráčů opravdové dlouhány (Abou 210 cm, Masoud 211 cm) a nepřesně připravené útoky zastavovala „africká zeď". Přesto si Češi vypracovali slibný náskok, o který ale při podání levorukého Salaha přišli. V koncovce se trenér Falasca snažil zastavit nápor hostů střídáním, ale ti útokem do zadního růžku hřiště set ukončili.

Nezměněná domácí sestava sváděla boj o každý bod, na síti se prosazoval univerzál Michal Finger a český tým vedl pětibodovým rozdílem (13:8). Několik nedorozumění na domácí palubovce ale vrátilo Egypt do hry. Abdelhay navíc přidal eso a bylo opět srovnáno. Falasca opět míchal sestavou, na pomoc české družině přišli Habr a Hadrava. Tah to byl úspěšný, jejich souhra přinesla ovoce, a především důležité body. Set zakončil (podobně jako se mu to dařilo v play off Uniqa extraligy) Vladimír Sobotka přímým bodem.

Úspěšná dvojice „střídačů" z předchozí sady na hřišti zůstala. Česká reprezentace nenavázala na vydařenou koncovku druhého setu. Češi zbytečně přicházeli o důležité body „hloupými" chybami a nepřesnostmi. Lodivod domácích stále hledal optimální složení, ale třetí sada (a také jistý bod) patřila soupeři.

Rytíři v českých barvách se bili dál, statečně se vyhýbali vysokým egyptským blokům, Janouch se snažil zapojit do útoku všechny smečaře. Vyrovnaná koncovka se líbila i divákům v Budvar aréně. Ti nadšeně aplaudovali domácím, protože odražený míč od dvojbloku Sobotka-Hadrava spadl do hřiště hostů a bylo srovnáno.

Češi začali pátý set výborně, ale „dělostřelec" Abdelhay, kapitán Egypťanů, zničil na příjmu nejprve Michálka, a potom každého, kdo stál v cestě jeho štiplavým projektilům. Ze 4:0 byl rázem stav 4:9! Ani tato situace českou reprezentaci nezlomila, neskutečnou vůlí dokázala dotáhnout a vzápětí odvrátit dva mečboly. Utkání Češi zakončili esem z ruky Jana Hadravy!

Česká republika – Egypt 3:2 (-22, 21, -23, 23, 14), čas: 138 minut, rozhodčí: Dušan Hodoň (Slovensko), Stephan Grieder (Švýcarsko), diváků: 1178.

Česká republika: Janouch, Finger, Sobotka, Beer, Michálek, Šulista – libero Pfeffer (Bartoš, Džavoronok, Habr, Hadrava, Holubec). Trenér: Miguel Falasca, asistent: Michal Nekola.