41 posádek se účastní jedenáctého ročníku ČEZ Czech New Energies Rallye. Dvoudenní etapovou soutěž zahájila ekologická auta u největšího českého bezemisního zdroje - Jaderné elektrárny Temelín. Závody elektromobilů jsou tradiční součástí světového poháru Bridgestone FIA ecoRally Cup. "Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility velmi aktivní," vysvětlil tiskový mluvčí ČEZ, Jaderné elektrárny Temelín Mark Sviták. "Ročně zprovozní po celé zemi desítky nových dobíjecích stojanů.

Návštěva na volejbale, trenéři Dynama Nikl a Zápotočný na Jihostroji
Fotbalová návštěva na volejbale. Dynamo podporuje Jihostroj

Celkově už jich provozuje přes 530. Dvanáct z nich je v jižních Čechách," dodal Sviták, který si s chutí prohlížel vozidla na startu populární rallye. "Vesměs se stojany nacházejí ve větších městech, i když letos jsme otevřeli dva dobíjecí stojany nedaleko sjezdovky v Lipně nad Vltavou," informoval Marek Sviták a z pozice tiskového mluvčího ČEZ, Jaderné elektrárny Temelín dodal: "Spojení elektrárny a ČEZ Czech New Energies Rallye se přímo nabízí, elektromobily jsou považovány za ekologická vozidla, stejně tak je bezemisní provoz temelínské elektrárny, proto nás velmi těší, že můžeme hostit start této prestižní motoristické události."

Rallye je jednou z nejzajímavějších sportovních akcí na jihu Čech tohoto víkendu. 

Světový pohár elektromobilů odstartoval od Jaderné elektrárny TemelínSvětový pohár elektromobilů odstartoval od Jaderné elektrárny TemelínZdroj: Deník/ Kamil Jáša Organizátoři k Temelínu přistavili hned několik mobilních dobíjecích stanic napojených na jihočeskou jadernou elektrárnu. Závodní posádky tak první stovky kilometrů zvládly na bezemisní jadernou elektřinu. Na 41 posádek, z toho deset zahraničních, čeká během dvou dní pět set kilometrů a osmnáct zkoušek pravidelnosti. Po startu z Jaderné elektrárny Temelín zavede trasa účastníky do atraktivních lokalit Jihočeského kraje, jako například na Lipensko nebo do Novohradských hor a Českého Krumlova. Vše pak vyvrcholí v sobotu odpoledne na náměstí v České Krumlově. Ekologická vozidla přitom nezávodí na čas, ale na přesnost. „Jede se rallye pravidelnosti. Na úseku se hodnotí dodržování průměrné rychlosti. Na trati je téměř tisíc měřicích bodů. Penalizovány jsou odchylky i jedné desetiny sekundy,“ říká ředitel závodu Pavel Kacerovský.

Na trasu z Temelína do Českého Krumlova se v elektromobilu vydal pravidelný účastník Rallye Dakar David Pabiška. Jednu z posádek tvoří Jan Dolanský: "Jsem soutěživý typ, chceme dopadnout do desátého místa," uvedl populární divadelní a filmový herec.