Historicky první závod Evropského poháru, který je zařazen do prestižní Eurosérie, se uskutečnil v Praze – Stodůlkách. Polovina závodníků první dvacítky světového žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI potvrdila svou účast na tomto premiérovém závodu Euro Fourcross Series na pražské trati Polis.13.

Skvělá konkurence

A hned si jihočeská cyklistika připsala na své konto velice sympatický úspěch. Talentovaný závodník Cyklo Teamu Jiřička Jan Svoboda z Protivína atakoval dokonce nejlepší jezdce, obsadil sedmou pozici. „Dobrý výsledek,“ pokyvoval hlavou zkušený šéf týmu Josef Jiřička, který sám v minulosti reprezentoval svou zemi na MS.
O konkurenci, která se v Praze sešla, nejlépe vypovídají fakta. Na startu ve Stodůlkách bylo osm borců, kteří se pohybují v první dvacítce rankingu UCI. „Ti patří k nejlepším na světě,“ poznamenal Svoboda. „Jeden z nich má doma stříbro z mistrovství Evropy, jiný zase vybojoval bronz na mistrovství světa.“ A mezi těmito esy se na startovní rošt postavil s číslem 45 protivínský talent.
Jezdec týmu Cyklo Jiřička ve skrytu duše uvažoval o úspěchu, ale na sedmé místo nepomýšlel. V kvalifikaci zajel třináctou pozici. „Mojí představou bylo, že bych se dostal mezi osmičku, sedmé místo je opravdu dobré.“ A dokonce sahal po finálové účasti. „Jen o strašně malý kousíček mi uteklo, abych se dostal mezi první čtyři.“ V semifinále se utkal kromě jiných i s Guidem Tschuggem, který nakonec obsadil druhé místo za vítězným Němcem Fischbachem. Jan Svoboda se v závodním semifinálovém kvartetu pohyboval na postupové druhé pozici, ta by znamenala jistou účast ve finále. „Držel jsem se s vedoucím jezdcem, ale v první zatáčce pode mne vlétnul soupeř.“

Významný úspěch

I tak je sedmá pozice pro jihočeského cyklistu velmi významným posunem ve sportovní kariéře a povzbuzením do další práce.
Dráha v Praze – Stodůlkách měří půl kilometru. „Byla na ní vytvořena i profisekce,“ upozorňuje Svoboda na úseky, které divákům a hlavně závodníkům nabízejí adrenalinové zážitky. „Kategorie elite jezdí právě na této profisekci, kde jsou skoky, které se de facto nedají projet, ale musí se skočit.“ A „výlet“ vzduchem to není ledajaký, cyklista proletí i několik metrů. „Závěrečný skok měl čtrnáct metrů,“ popisuje Svoboda místo na trati, které budilo respekt u všech účastníků Evropského poháru. „Hned po dopadu následovala neklopená zatáčka, tam se šlo hned na brzdy.“ Závodníci z nulové rychlosti museli kola znovu rozparádit na maximum. „Právě tady jsem v semifinále bojoval o postup do finále.“ Tři hladoví vlčáci si to mezi sebou rozdali až do finiše o dvě postupové vstupenky. „Bylo to hodně na nervy,“ poznamenal Svoboda, který sice závod ve finálovou účast nepřetavil, ale s odstupem času hodnotí sedmou pozici jako významný úspěch.

Populární disciplína

Cyklistická disciplína fourcross je velmi populární, její sesterská kategorie – bicross byla dokonce v Pekingu 2008 poprvé zařazena do programu olympijských her. Úspěšně se dá provozovat i na jihu Čech. Třeba v Protivíně. „Trénuju u nás na bicrossové trati, ale přivezou mi tatrovky, mám v plánu v nejbližší době postavit právě v Protivíně trať na fourcross. Měla by to být spíš trasa pro trénink, na závod to nebude,“ vysvětluje závodník Cyklo Teamu Jiřička, který se povzbuzen úspěchem už moc těší na další závod, který se tentokrát odehraje na trati v polském Szczawnu.