S českobudějovickými Štíry získal několik mistrovských titulů a také pohárů z mezinárodních turnajů.

Je až neuvěřitelné, co všechno tento mladý muž upoutaný na invalidní vozík zvládá. Kromě toho, že sportuje, chodí také do práce, vzdělává se, vychovává tříletého syna, angažuje se v nejrůznějších projektech a nově je také městským zastupitelem v Českých Budějovicích. Žije zkrátka aktivním způsobem života jako normální člověk bez handicapu, jak říká. Mnozí zdraví lidé by se ale jeho příběhem mohli inspirovat.

„Baví mě sport a mám prostě rád aktivní život. Nedělám to kvůli medailím. Miluji adrenalin a vytyčuji si cíle, kterých chci dosáhnout,“ vysvětluje svůj postoj k životu Zbyněk Sýkora.

Mnohé se změnilo po úrazu, který ho potkal, když mu bylo sedmnáct. Jel na motorce a náklaďák mu nedal přednost. Do té doby žil s rodiči poklidným vesnickým životem v Přídolí. „Měli jsme statek, takže jsem pomáhal tátovi na poli a staral se o domácí zvířata. Měl jsem nějaké koníčky, ale byl jsem víceméně doma. Nikam jsem necestoval,“ popisuje Sýkora svůj život před úrazem.

Když zjistil, že je od pasu dolů ochrnutý, byl to pro sedmnáctiletého hocha pochopitelně šok. „To víte, najednou jsem nevěděl co dál. Hodně mi ale pomohli rodiče, kamarádi a především pobyt v rehabilitačním ústavu v Kladrubech,“ říká sportovec na vozíku. Právě tam se Zbyněk Sýkora dostal ke sportu. „Potkal jsem tam chlapy, kteří na vozíku seděli už dvacet let a poznal jsem, že se dá normálně fungovat i s takovýmto handicapem. Jednou mi řekli, jsi urostlý, pojď si zkusit hodit diskem,“ popisuje své první sportovní krůčky Sýkora. „Snad kromě fotbalu a nohejbalu se dá na vozíku dělat úplně všechno,“ zjistil brzy Zbyněk Sýkora.

Reprezentoval v atletice, později se živil basketbalem v Salzburgu. Nakonec zakotvil u florbalu, ve kterém sklízí největší úspěchy. „Sport mi otevřel nové obzory. Začal jsem cestovat, poznávat nové lidi a žiji úplně jiným stylem života než před úrazem,“ potvrzuje muž na vozíku. Našel si také zajímavou práci v energetické společnosti a s manželkou se rovněž věnuje výrobě invalidních vozíků.

Zbyněk Sýkora je typem člověka, jenž stále vyhledává nové výzvy. Přispěl k vylepšení stezek pro vozíčkáře v Národním parku Šumava a před šesti lety vstoupil do politiky. Říjnové komunální volby Sýkorovi vynesly v barvách ODS místo v českobudějovickém zastupitelstvu. „Akorát jsem se dozvěděl, že budeme v opozici, to ale vůbec nevadí. Mám Budějovice rád a chci pracovat pro toto město,“ říká Zbyněk Sýkora coby nový zastupitel.

Jediné, čeho ještě nedosáhl, je paralympiáda. To už je však další kapitola, o které snad někdy příště.