Stanislav Pochop (43), kapitán českobudějovického Jihostroje, nejúspěšnějšího českého volejbalového klubu posledních let, bezpochyb patří ke strůjcům předchozích zlatých let. Nejstarší a nejzkušenější muž Kooperativa extraligy se podílel na zlatém hattricku vždy velkou měrou.

Letos zatím dostávají přednost na hřišti mladší blokaři Mach se Sukubou, hrající asistent trenéra Petra Broma ale už několikrát ve čtvrtfinálové sérii se Zlínem ukázal, že stále má co nabídnout. Před zítřejším 3. utkáním semifinále pod Černou věží by byl rád, kdyby vítězství nastartovalo jeho tým k obratu.

Co rozhodovalo o porážkách v zápasech na Kladně?
V prvním utkání asi druhý set. Poté, co jsme první sadu vyhráli, jsme vedli i ve druhé. Ale v koncovce jsme neuhráli čtyři bodové míče a prohráli jsme od dva body. Mohlo to být jiné, takhle se ale Kladno dostalo do pohody, do euforie. Začalo hrát svou klasickou hru – tvrdé podání a kvalitní blok a zaslouženě vyhrálo.

Kladno se dostalo do euforie, proč ne i hráči Jihostroje?
Šlo jim to lépe. Byli jsme v pohodě v prvním i ve druhém setu, potom nám hra trochu uvadla a začali jsme dělat zbytečné chyby. Oni se začali více věřit a jazýčky vah se převážily na stranu Kladna.

Po vašem příchodu do jihočeské metropole hrajete už čtvrté semifinále, jaké je to letošní?
Ve všech předchozích sériích jsme vedli, letos prohráváme 0:2. Je to pro nás nová situace, uvidíme, jak se s tím vyrovnáme. Máme před sebou dva domácí zápasy, ve kterých se bude lámat chleba.

Nejste po třech zlatých letech příliš namlsaní z předchozích úspěchů? Není to důvod, proč vás Kladno zatím přehrává?
To určitě ne, chceme pořád vyhrávat. Ty roky předtím jsou zapomenuty. Všichni, kteří se na nás přijdou podívat, nebudou říkat, že jsme hráli před rokem nebo dvěma dobře. Budou hodnotit to, co uvidí. My chceme vyhrát, Kladno je silný soupeř, uvidíme, co s tím provedeme.

Cesta za čtvrtým titulem v řadě se vám celkem prodloužila, jak si jí opět zkrátit?
Hodně se nám to zkomplikovalo. Hraje se ale na čtyři vítězné zápasy, zatím prohráváme nula dva. Bylo by nejlepší vyhrát oba zápasy doma a srovnat stav. Bude to těžké, ale zkusíme to.

Co vás v loňských letech nastartovalo k titulu?
V prvním roce asi nic. Ligou jsme procházeli hladce, byli jsme první po základní části a play off bylo také v pohodě. Druhý rok jsme nepředváděli moc dobré výkony, ale od prvního zápasu play off jsme hráli výborně bez vážnějších problémů. A loni nás nastartoval rozhodující zápas v Příbrami, když jsme prohrávali 1:2 na zápasy a byli jsme na pokraji vyřazení už ve čtvrtfinále. Od té doby jsme hráli slušný volejbal a po zásluze jsme vyhráli titul. Letos nás zatím nic nenastartovalo, bylo by hezké, kdyby se to povedlo teď v domácích zápasech.

Jak se vám hraje proti Kladnu, které preferuje hodně rychlou hru?
Špatně. Mají založenou hru na podání, hodně riskují. Buď zkazí nebo nám udělají velké problémy s přihrávkou a my středáci se nedostaneme moc do hry. Když dáme my průměrný servis, Braňo Skladný, podle mého názoru nejlepší nahrávač v extralize, nahrává precizně a přesně, má velký přehled o soupeřově obraně. Dovede hru rozhodit tak, že soupeřovi středáci nevědí, kam dříve skočit.