Vedoucí týmu Jaroslava Tenglová o druhou ligu hodně stála. „Chtěly jsme, aby dcera Vendula hrála druhou ligu stabilně. Celou soutěž, ne jen sotva polovinu za pražský Slavoj, kam jezdila asi už tři roky na střídavý start,“ vysvětluje hlavní motivaci Tenglová starší.

Z tohoto pohledu liga splnila účel, protože Vendula Tenglová nejen, že absolvuje kompletní program, ale navíc patří k nejlepším. Z osmačtyřiceti zápasů jich prohrála jen devět, s úspěšností 81 procent jí aktuálně patří mezi jednotlivci pátá příčka. „Povedlo se, Vendy opravdu přesvědčila, že má nejen na druhou, ale na první ligu,“ právem těší Jaroslavu Tenglovou výsledky její 17leté dcery.

Ta je jasným lídrem družstva, za ní je výkonnostní propast – zbylé dvě členky týmu mají úspěšnost pod dvacet procent, sbírají bod po bodu. „Když se povede, dobře, když ne, tak ne,“ popisuje smířeně roli svou a Kateřiny Volavkové vedoucí Jaroslava Tenglová. Její snahou bylo a je družstvo Sokola posílit. „Měli jsme nabídku z Kovářova, že by k nám šla na střídavý start Máchalová, ale to by nebyl přínos. Teď máme jednu holku v hledáčku, Kocourkovou, a vypadá to, že ji dopíšeme na soupisku. Kdysi snad chvilku hrála dokonce první ligu. Uvidíme…“

Mladá děvčata z Týna nad Vltavou prý Tenglová neoslovila, podle ní potřebují čas. „Jdou nahoru, ale ještě to není k tomu. Nedávno byly krajské přebory a já je porazila. Možná za rok, za dva, jestli budou trénovat s Michalem Vávrou,“ přemítá.

Samostatnou kapitolou je veteránka Božena Lerchová, jež se po letech v podnikové soutěži vrátila mezi registrované, a čekalo se, zda v Sokolu – alespoň sporadicky – nenaskočí do ligy žen. Návrat se prozatím nekonal. „Každý zápas jsem volala paní Lerchové, aby přišla, ale pravidelně se omlouvala. Přišla se podívat, ale nehrála. Pravda, hrála s námi Český pohár, kde dvakrát prohrála, tak jestli ji to neodradilo, nevím. Ale vždycky jsme jí říkaly a chtěly, aby Boženka přišla hrát,“ vysvětluje Jaroslava Tenglová, proč se tříčlenná sestava od začátku sezony nemění.

Po sobotním dvoukole figuruje družstvo ve složení Vendula Tenglová, Jaroslava Tenglová, Kateřina Volavková na předposledním místě skupiny A a vypadá to, že nováček z jihu Čech neunikne baráži. „Určitě bychom soutěž rády udržely. Vendulka bude ještě rok v Budějovicích na gymnáziu. Slíbily jsme, že ten rok ještě zůstane v Sokole, ráda by hrála ligu tady doma. Kdyby se to nepovedlo, tak nevím, musela by jít hrát jinam. Má vyřízen střídavý start za Union Plzeň do první ligy, ale v první polovině tam neodehrála ani zápas,“ podotýká Jaroslava Tenglová.

Svého rozhodnutí získat ligu nelituje, tíha porážek ji nedeptá. „Sice s Káťou Volavkovou prohráváme, ale nejsou to zápasy, kdy bychom dostávaly na frak a dělaly čtyři, pět bodů za set,“ podotýká Jaroslava Tenglová.

„Většinou jsou to krásné zápasy se soupeři, které neznáme, zatímco u nás v kraji jsou asi čtyři družstva, která se potkávají pořád dokola, a některé holky se učí vůbec trefovat balon,“ dává jasně najevo, že pád do jihočeské divize by považovala za velký krok zpět. „Ve druhé lize někdy prohrajeme méně, jindy víc. Někdy se nám povede přidat bod dva, je to kulatý. Věděly jsme, že to nebude o nás dvou, ale chtěly jsme, aby Vendula hrála ligu pravidelně, a byla tudíž lépe postavená i na žebříčku.“

V sobotu dopoledne ženy Sokola podlehly 3:7 Sokolu Stodůlky a odpoledne nestačily na Slavoj Praha C (4:6). Oba domácí zápasy dobře charakterizovaly celou sezonu českobudějovických žen – Vendula Tenglová všechny své singly vyhrála, družstvu to ale nestačilo ani k remíze.