Titul ligového mistra je skvělý výsledek. Po několikaletém snažení se budějovickému týmu podařilo dosáhnout nejvyšší mety. Co se tedy letos v klubu změnilo?
Petr Soumar: V sedmičkové lize jsme konečně ukázali, že je s námi třeba počítat (pozn. red. Česká liga je rozdělena podle počtu hráčů na hřišti na A ligu (11 + 11 hráčů) a B ligu (7 + 7 hráčů). Pravidla se pro A a B ligu v některých drobnostech liší.).

Dlouhodobě jsme se potýkali s malým zájmem o tento ne příliš známý sport v českém prostředí, jak ze strany hráčů, tak diváků i sponzorů. Letos k nám přišlo pár nových hráčů, změnily se některé organizační věci, tým dostal novou šťávu. Díky skvělému vstupu do ligové sezóny si kluci začali trochu více věřit. Ten postup ligovou tabulkou, kdy jsme zůstali po celou dobu neporaženi, je fantastický výsledek.

Je tedy tým dobře sehraný?
Petr Soumar: Rozhodně. Vítězství v lize máme jen díky tomu, že kluci hráli s obrovským nasazením. U spousty hráčů bylo znát, že na sobě v průběhu sezóny tvrdě dřeli. Teď nemyslím jen posilovnu a tak, ale celkově je znát, že se hráči na jednotlivých pozicích velmi zlepšují, což nakonec díky synergickému efektu vede k perfektním kolektivním výsledkům.

Tým se také zvládl vypořádat s některými změnami, které přišly – přibyly nové hry v playbooku, bylo nutné se sehrát s nováčky, v průběhu sezóny jsme navíc přišli o skvělého quaterbacka, který se zranil a do konce sezóny musel zůstat mimo hřiště. Druhý quaterback tak musel ze dne na den začít pořádně makat a sbírat zkušenosti. Díky podpoře celého týmu jsme to ale perfektně ustáli.

Proč Hellboys hrají B ligu? Nechtějí si jen ušetřit práci a dřinu? Není „béčkové" vítězství až příliš snadné?
Petr Soumar: To bych neřekl. Za prvé, obě ligy nelze srovnávat, protože každá má trochu jiná pravidla. Samozřejmě bychom rádi do A ligy, osobně v to velmi doufám, ale přestup s sebou nese mnohé další závazky. Na jedné straně je to dostatečný počet hráčů, který se nám zatím nedaří plnit –jsme odkázáni na malou základnu kvalitních hráčů. Kvantita, obvyklá u většiny A týmů, nám zatím chybí. A na druhé straně jsou to finanční náklady, které A liga s sebou neodmyslitelně přináší. Jednáme s potenciálními sponzory. Díky letošní výhře v B lize budou oba problémy mnohem lépe řešitelné.

A za druhé, vítězství rozhodně nebylo tak snadné, jak se zdá. Tým udělal obrovský pokrok – například znojemští Knights nás až do letoška na vzájemných zápasech pravidelně poráželi. To až letos jsme je ve všech ligových zápasech zvládli převálcovat.

Je zázemí Hellboys vhodné pro americký fotbal? Jak se k této spíše nezvyklé hře v našich končinách staví diváci a zájemci?
Petr Soumar: Zázemí na Sokolském ostrově je příjemné – je to ve středu města, hřiště je velké a upravované.

Pro diváky je tento sport určitě atraktivní, na zápasy nám chodí cca 200 fanoušků. Další zvědavci nakukují bránou s plavkami a ručníkem z plovárny v podpaží. Mnozí se také zastavují na cyklostezce a sledují část zápasu přes plot. Se sponzoringem to bylo horší, ale jak už jsem říkal, doufám, že po letošním skvělém roce se situace zlepší. Co mě osobně trochu zamrzelo, byl letošní malý politický zájem o podporu sportu z veřejných prostředků.

Budějovičtí Hellboys po finálovém úspěchu Sokolský stadion na měsíc opustí. Kdy opět nasadí helmy a výstroje?
Petr Soumar: Teď nás čekají zasloužené prázdniny. Na konci se ale sejdeme na tradiční týdenní soustředění a pak se samozřejmě začneme připravovat na novou sezónu. Prověrkou toho, jak jsme se zlepšili i v porovnání s A týmy, bude v září turnajový pohár Redneck Bowl, a pak vánoční halové mistrovství ČR v Praze.

Autor: Michaela Votavová