Jezdec stáje Saunier Duval, která už ze závodu odstoupila, byl v průběžném pořadí po jedenácti etapách na 9. místě a byl nejlepším vrchařem. Zároveň byl majitelem bílého trikotu pro nejlepšího závodníka do pětadvaceti let.

A právě o tuto trofej usiluje i český dvaadvacetiletý jezdec Roman Kreuziger, vede jeho kolega ze stáje Liquigas Vincenzo Nibali z Itálie. Český reprezentant je nyní třetí. „Je to obrovský úspěch pro celou českou cyklistiku,“ podotýká ikona sportu na dvou kolech Čestmír Kalaš.

„V minulosti sice Svorada vyhrával etapy, ale to byly sprinterské záležitosti. Padrnos také jezdil výborně, ale byl jen nosičem vody Armstronga,“ dodává šéf CT Budvar Tábor.

Přijdou kopce

Podle něj odvedl Kreuziger velký kus práce. „Je to poprvé v české a československé historii, kdy někdo zasáhl do celkového pořadí,“ tvrdí. Úspěch českého jezdce jej pochopitelně těší. „K dobré kondici mu posloužil i cyklokros. Vždyť je to medailista z mistrovství Evropy i mistrovství světa juniorů,“ připomíná Kalaš.

Třetí nejlepší jezdec do 25 let na Tour de France si podle jeho slov pro bílý trikot nedojede. „Myslím si, že se bude ještě posouvat v pořadí dopředu, protože přijdou kopce, ve kterých je výborný. Na bílý trikot ale ještě nezaútočí,“ míní. A nabízí i svůj pohled: „Bude se také asi podvědomě šetřit, má před sebou olympiádu,“ myslí si Čestmír Kalaš.