Univerzální trap má oproti závodní podobě pozměněná pravidla. Je určený pro širší veřejnost, obě pohlaví a všechny věkové kategorie, pro milovníky tohoto tradičního sportu nebo bývalé reprezentanty, kteří se už střelbě nevěnují profesionálně, ale rádi se k ní vracejí.

A právě v disciplíně univerzální trap se v neděli v Českých Budějovicích za účasti sedmdesáti střelců uskutečnilo mistrovství ČR. Vítězství si odnesl bývalý úspěšný sportovní střelec, bronzový v dvojitém trapu z mistrovství světa na Kypru a dvojnásobný účastník olympijských her (Atlanta 1996, Sydney 2000) Jiří Gach.

V soutěži na 200 ran zvítězil se 192 zásahy. O druhé místo se rozstřelovali čtyři závodníci s nástřelem 191, přičemž stříbro bral Pavel Bulík a bronz Jiří Plaček.

„V univerzálním trapu si prodlužuju kariéru,“ říkal čtyřiapadesátiletý Gach. „Po skončení profesionální kariéry jsem nechtěl odejít do sportovního důchodu. Jsem rád, že díky univerzálnímu trapu mohu dál střílet.“

Česko je trochu limitováno menším počtem střelnic. „Ale naše úroveň je velmi dobrá, což dokazují medaile ze světových soutěží. Tereza Závišková dokonce získala v sedmnácti letech na světovém šampionátu zlato a o rok později stříbro,“ sdělil Josef Hrouda, prezident České federace sportovní střelby.

Příští rok bude Česko pořadatelem ME v univerzálním trapu. „Naší ambicí je posunout se na mezinárodním poli. Příští rok v květnu uspořádáme tady v Českých Budějovicích Grand Prix a na ni hned naváže mistrovství Evropy,“ dodal.