Dvanáctiletý Polák opět potvrdil roli velké naděje českého motokrosu. Loni byl na prestižním světovém šampionátu v Bulharsku osmý. Letos si dal cíl posunout se na stupně vítězů, což se mu nakonec také podařilo splnit. „Je to super úspěch," přikývne jeho trenér Froněk.
Jezdec českobudějovického týmu GlassGo ale mohl být dokonce ještě o příčku výš. S druhým Švédem Nagym měl totiž stejný počet bodů a v případě rovnosti rozhoduje na českých tratích lepší umístění v jednotlivých jízdách. V tom případě pro Poláka hovořilo druhé místo z úvodní finálové rozjížďky. Ale na světovém juniorském šampionátu mělo větší váhu  lepší umístění ve druhé jízdě, které hovořilo pro Švéda.

„Je to škoda. Vicemistr světa, to by znělo ještě lépe," usměje se Franěk. „O tomhle pravidlu jsme v průběhu závodu nevěděli. Ale na Petrovu jízdu to vliv nemělo. Nijak jsme netaktizovali. Během závodu jsem do toho vůbec nezasahoval. Doplatil na nově udělané proskakováky, které jsou technicky náročné a on je zvládal trochu hůř. Přesto i se třetím místem panuje spokojenost a je to obrovská zkušenost," tvrdí.

Úspěch je to velký, ale na druhou stranu ho Franěk zase nepřeceňuje. „Šedesátky i osmdesátky, to jsou pořád ještě děti. Opravdové závodění přichází až ve stopětadvacítkách. Tam bude důležité, aby se Petr udržel ve špičce své kategorie," zdůrazní trenér.

Světový šampionát v Jiníně byl pro Poláka i jeho tým vrcholem sezony. „Dlouhodobě jsme se na něj připravovali. Chtěli jsme, aby tady Petr nejen udělal výsledek, ale hlavně aby předvedl, že umí jezdit. A to si myslím, že potvrdil," je trenér přesvědčen.

Polák přitom do závodu nevstoupil nejlépe a v kvalifikaci zajel až dvacátý čas. Sám jezdec tvrdí, že je to u něj záležitost psychiky. „U něj se to opakuje při každém závodě. Kvalifikace bývá v jeho podání mizerná, ale v závodě pak jede jako z partesu. Tam se dokáže neuvěřitelně zkoncentrovat. Přitom většina lidí to má opačně. Po dobré kvalifikaci se pak v závodě psychicky složí. Na to jsem spoléhal i v Jiníně. Jediný recept na to je trénovat a sbírat zkušenosti na velkých závodech. Pokračovat v tvrdé práci. To je jediná cesta. Je třeba umět jezdit a potom také umět vyhrávat. Ustát tlak při velkém závodě, to je dar, který Petr má. To je strašně důležité," chválí rodák z Kaplice svého mladého svěřence.

Petr Polák se stal už loni mistrem republiky ve třídě 65 ccm. Proto pro letošní sezonu přeskočil do vyšší kubatury, ale pro Jinín se na pětašedesátku vrátil. „Nemyslím si, že by to pro něj byl nějaký krok zpět. Jsem přesvědčen, že během chviličky to na osmdesátce zase vrátíme zpátky. Využívali jsme teď prázdniny a jezdili jsme téměř denně. Věřím, že se to rychle vrátí zpátky," nevidí Franěk větší problém ve změně kubatury.

Polákův výborný výkon rovněž přispěl ke stříbrným medailím českého týmu v klasifikaci družstev, což je pro náš juniorský motokros skutečně historický úspěch. „Něco takové jsem vůbec nečekal," přiznává Froněk. „Současný systém, který je v motokrosu nastavený, není úplně šťastný. V mistrovství světa se platí velké startovné, což odstřelí spoustu závodníků kvůli financím. Tím je také dané, že motokros jako sport teď nezažívá nějakou skvělou dobu," míní.

Naše  juniorské mistrovství republiky má vysokou úroveň. „ To ví i okolní státy a jezdí k nám řada zahraničních závodníků," s respektem Froněk hovoří o českém mezinárodním mistrovství republiky juniorů.Práce s motokrosovou mládeží jde u nás dopředu. „Neděláme to špatně," přikývne trenér. „Těžko se můžeme srovnávat třeba s Německem nebo Francií, což jsou obrovské země, které jsou ekonomicky úplně někde jinde než my. Přesto máme super výsledky, s dětmi motokros dělat umíme, ale dospělý motokros je o tolik nul z pohledu financí jinde, že prostě ztrácíme. Neumíme na dospělé závodění sehnat peníze."

Kromě Petra Poláka měl Froňkův GlassGo  team na šampionátu v Jiníně ještě druhého pilota Kryštofa Koubleho. Ten se ale ve stopětadvacítkách v silné konkurenci nedokázal kvalifikovat do finálového závodu. „Kryštof měl úžasnou fazonu na jaře na italském mistrovství. Pak se zranil a od té doby to není on. Po návratu po zranění se ještě nenašel. Až čas ukáže, jestli se to spraví. S motokrosem začínal později a tím má samozřejmě hendikep proti klukům, který objíždějí velké závody třeba už třetí rok," říká ke svému druhému týmovému svěřenci.