Sotva se trenér Jaroslav Korčák vrátil z MS, kde působil u národního týmu v roli asistenta, zahájil včera závěrečnou přípravu na ME juniorů. Mladí Češi mají jediný cíl: Urvat v Mostě zlato!

Muži měli skromnější ambice. „Skončili jsme sedmí, a tím jsme splnili cíl, kterým byl postup do play off mezi nejlepších osm. Povedlo se nám to po jedenácti letech," podotýká Jaroslav Korčák a doplní, že čtvrtfinálová porážka s Japonci (3:8) byla smolná.
V kádru Čechů byl i ledenický softbalista Patrik Kopečný, předloňská posila z Ostravy. „Do týmu se dostal až během přípravy díky zranění jednoho hráče. V realizačním týmu byl jako skaut Jiří Švec," říká Korčák. Kopečný v roli náhradníka a nováčka splnil, co od něj trenéři chtěli. „Odehrál celý zápas s Argentinou, která byla favoritem turnajem, my ji ale porazili 4:2, což bylo největší překvapení," těší asistenta cenný skalp.

Nyní už směřuje všechny myšlenky k domácímu mistrovství Evropy juniorů a věří, že domácí prostředí pomůže výběru k titulu. „Most u nás patří mezi špičkové mládežnické kluby, a tak s ním všichni v juniorech mají dobrou zkušenost. Navíc máme v týmu dva místní hráče a Most stadion přestavěl, město do něj hodně investovalo," naznačuje kouč, že junioři by se měli cítit v Mostě jako doma.

Na jeden z vrcholů softbalové sezony se těší kromě něj i trojice ledenických talentů: Jakub Hajný patří v týmu mezi nejlepší pálkaře; Jonáš Hajný a Marek Volf sice v tuto chvíli nepatří do základní sestavy, ale během turnaje by neměli jen vysedávat na lavici. „Jistě odehrají slušnou porci zápasů," míní trenér.

V neděli čekají českou juniorku dva přípravné zápasy přímo v dějišti mistrovství Evropy a v pondělí 13. července pak hodně ostrý start proti Dánsku! „Hned na začátek je to nejtěžší možný soupeř," potvrzuje Jaroslav Korčák.

Dva velké turnaje v národním dresu absolvuje hvězda ženského softbalu v Ledenicích Veronika Pecková. Po evropském šampionátu žen v Nizozemsku (20.-25. července) se začne připravovat na přesun za velkou louži. Oklahoma City hostí 9.-16. srpna MS juniorek a bude u toho nejen Pecková, ale i její oddílová kolegyně Natálie Kalousková. „Budou to opravdu super akce," prohlašuje s respektem Jaroslav Korčák. Zejména start v Oklahoma City mladé softbalistky právem považují za velký svátek. „Juniorky budou mít v Americe podobný cíl, jako jsme měli my s muži. Možná pomýšlejí ještě na lepší výsledek, mají skvělý tým," tvrdí ledenický kouč.

Souhlasí, že softbalisté mají v létě napilno, dovolené, nedovolené… „Máme dost akcí," přikyvuje. „Kromě ME se hraje na začátku srpna na Hluboké a v Ledenicích druhé kolo Poháru ČSA, kam jsme s juniorským nároďákem dostali divokou kartu. No, a potom začne extraliga," připomíná Korčák, že nejvyšší soutěže mají nyní přestávku. Muži Ledenic vyhlašovali před sezonou útok na historickou medaili, ale jejich výsledky zůstávají za očekáváním. „Trápí nás zranění, během jara jich bylo až příliš… Dokonce se nám zranila i nizozemská posila Moulder, jinak bychom hráli lépe," stýská si Jaroslav Korčák a loučí se s vidinou postupu do play off. „Šance už je pouze teoretická. Vypadá to, že budeme hrát play out," připouští.

Lépe si vedou v nejvyšší soutěži žraločí ženy, které přinejmenším zopakují loňský výsledek. „V závěru jara si pojistily play off," těší trenéra Korčáka, že Ledeničtí budou mít v extraligovém finiši znovu komu držet palce.