O další senzaci se chtěli pokusit čeští volejbalisté, kteří v předchozím utkání vyřadili z bojů o evropské medaile obhájce titulu Francouze a postoupili mezi elitní osmičku. V cestě do semifinále ale stáli reprezentanti Německa, kterým Češi hladce ve skupině podlehli.

Úvod setu byl výborný, Češi hráli bez respektu, sebevědomě a uvolněně, využili chyb v útoku soupeře a vedli již 8:5. Pak se muži v černém zlepšili, nenechali v poli spadnout téměř žádný míč a přidali přesnější zakončení. Bodově byl skvělý univerzál Grozer, který si jen v prvním setu připsal devět bodů.   

Ztracená koncovka naše borce nezlomila. Janouch výborně dirigoval hru, probudili se i blokaři, fantasticky četli hru a dokázali zastavit nebo nadrazit útoky soupeře. Za stavu 6:6 přišel na podání Džavoronok a česká reprezentace poprvé vedla výraznějším rozdílem (10:6). Němcům chyběly body z podání, které se jim vůbec nevedlo, a znervózněli. Naopak Čechům narostla křídla a mohli se radovat z vůbec prvního vyhraného setu nad Německem na mistrovství Evropy.

V šatně zřejmě dostali Němci pokyn ulívat, ulívat, ale nebylo jim to nic platné. Všudybyl Kryštof dokázal pochytat neskutečné míče a Finger z pozice univerzála přiváděl německé hvězdy k zoufalství. Italský trenér německého týmu míchal sestavou a hledal její správné složení. Čeští lvi dřeli, podávali heroický výkon, střídající Hadrava přidal bod přímo z podání, přesto naši reprezentanti třetí sadu ztratili.

Obrovská bitva o každý bod, krásné výměny, ale přeci jenom větší únava na naší straně palubovky, tak lze charakterizovat čtvrtý set. Do druhého technického time outu šli Češi s dvoubodovou ztrátou. „Zklidníme to, vyčistíme hlavu a trochu je zatlačte servisem,“ radil svým svěřencům Michal Nekola. Německý obr si ale vítězství a postup již vzít nenechal.

I přes prohru nebudou čeští reprezentanti odjíždět z Polska zklamaní. Svými výkony rozhodně potěšili své příznivce a navíc si výhrou nad Francií zajistili postup na příštím šampionátu. Trenér Michal Nekola po turnaji uvedl: "Někteří hráči uvažují o tom, že skončí, mě vyprší smlouva po mistrovství Evropy, musím si trochu od volejbalu odpočinout, ale také musím hned nastoupit do klubu," sdělil trenér liberecké Dukly. 

Česká republika – Německo 1:3 (-22, 16, -23, -20), čas: 109 minut, rozhodčí: Kozlovski (Ukrajina), Zenovich (Rusko).

Česká republika: Janouch, Finger, Mach, Beer, Džavoronok, Michálek – libero Kryštof (Galabov, Hadrava, Zajíček). Trenér: Michal Nekola.

Hlasy po utkání:
Michal Nekola, trenér ČR: „Jsem zklamaný, že jsme prohráli. Myslím si, že jsme opět předvedli vynikající výkon. Dotlačili jsme Němce k maximálnímu nasazení, museli ze sebe vydat všechno, aby nás porazili. Musím kluky pochválit, protože na hřišti nechali úplně všechno, bohužel to nestačilo. Celkově jsme na šampionátu, kromě výpadku ve druhém setu s Němci ve skupině, hráli výborně. Musím říct, že jsem na kluky pyšný. Pro mě je nejcennější zjištění, že jsme se výkonnostně nesmírně posunuli, a doufám, že si kluci tento šampionát zapamatují a bude pro ně motivací a budou se ještě zlepšovat. Tento tým ukázal velký morální charakter.“

Martin Kryštof, libero ČR:
„Bylo to o absolutních detailech. Opět se ukázalo, jak je pro Němce Grozer důležitý. Když jim teklo do bot, tak všechno šlo přes něj. Když jsme ho začli nadrážet nebo zvedat, tak dokázal změnit rytmus, byl opět famózní.“

Donovan Džavoronok, smečař ČR: „Nevím, proč pořád mluvíme o Grozerovi. Nebaví mě pořád číst články o něm. Je to dobrý hráč, jeden z nejlepších tady na šampionátu, to rozhodně, ale nevím, proč bych ho měl dál vychvalovat. Je pravda, že asi byl rozdílovým hráčem, Němce dneska podržel. Byli jsme blízko, všechny sety, které oni vyhráli, byly vyrovnané. Nejvíc bude mrzet ten třetí set, kdy jsme vedli, ale nedotáhli jsme to. Ale myslím si, že za čas budeme pyšní na to, co jsme tady dokázali. A já musím poděkovat celému týmu za práci, kterou tady předvedl, a já jsem si to tady neskutečně užil.“

Marek Beer, blokař ČR: „Teď máme trošku kyselý úsměv. Ale postupem času si řekneme, že to byl úspěch, neudělali jsme tady ostudu. Škoda toho dnešního zápasu, bylo to opravdu těžké. Chtěli jsme do toho dát všechno, možná nám to chvílemi nevycházelo, jak jsme si představovali, ale šli jsme do toho na sto procent. Musíme pracovat, jít zápas od zápasu a nevidím vůbec budoucnost tohoto týmu černě.“