Čas ale běží rychlým krokem dál a zkušený kormidelník dobře ví, že nemá žádnou cenu plakat nad rozlitým mlékem. K chuti do další práce ho nastartovala informace o tom, že Jihostroj i v sezoně 2013/14 bude hrát prestižní Ligu mistrů.

Už jste definitivně hodil za hlavu prohranou koncovku finálového zápasu v Ostravě?
Mám pocit, že ještě ne. Porážky se tráví těžce a hořce, ta poslední z finále extraligy se vždy tráví úplně nejhůř. Myslím, že to ještě nějaký měsíc bude trvat.

Ptají se vás kamarádi, přátelé, na stav 13:9, jakým jste vedli v pátém setu?
Samozřejmě, že ptají. Vždy, když mám pocit, že už jsem si hlavu vyčistil, někdo přijde a zeptá se.

Kdyby šel vrátit čas, udělal byste něco v pátém setu posledního zápasu jinak?
V posledním tie breaku bych jinak nedělal nic. Sestava, která byla na hřišti, se v zápase, kdy jsme měli nůž na krku, prohrávali jsme 2:3 na utkání a vypadalo to s námi zle, za stavu 0:2 na sety, dokázala zvednout. Obrátila vývoj střetnutí. To není jednoduché v normálním zápase, natož ve finále. Na to už je potřeba mít sílu. Za to musím hráče pochválit, to dokázala částečně pozměněná sestava z úvodu utkání. Hráči, kteří si to vybojovali, byli ve třetím a čtvrtém setu lepší, dostali Ostravu pod sebe. Pokračovali jsme v dobrém výkonu i v tie breaku, dostali jsme se až do stavu 13:9…

Tento stav, zdá se, se na této úrovni nedá ztratit…
To je stav, ze kterého ze sta pokusů neprohrajeme ani jednou. Prostě se to stalo. Podle mě ale byla koncovka i správně zvolená od nahrávače Zapletala. Do té doby byl v útoku čtyřikrát neomylný Pláteník. Nahrávač si vybral hráče, který to udělá, kterému věřil, my už se to v průběhu setu jen snažili korigovat oddechovými časy.

Často se fanoušci ptají, proč dostal důvěru třikrát za sebou právě Peter Pláteník?
To vyplývá z logiky věci. Úplně nejstrašnější by bylo, kdyby jednu nahrávku dostal Pláteník, jednu středový hráč, jednu diagonální, a přitom by vyšli naprázdno. I já jako hráč bych si o nahrávku řekl, jeden ze dvou pokusů bych prostě dokázal dohrát.

Jaké pokyny zazněly na lavičce?
Je samozřejmě špatně, že jsme zápas nedohráli do vítězství. Pokyn byl hrát středem, tam je šance jeden na jednoho největší, ale v té chvíli nebylo tak úplně ideálně přihráno, proto nahrávač volil, jak volil, v tu chvíli jasně na smečaře, který hrál.

Dohrával jste ve snech koncovku ještě dlouho po zápase?
Přiznávám, že se z toho budím ještě teď. Na druhou stranu jsem ale věděl, že máme zápas pevně v rukou, jak jsme ho ztráceli v prvních dvou setech, tak jsme byli nahoře v dalších dvou. I v tie breaku. Ten bývá většinou až do koncovky vyrovnaný, nestane se, že by končil stavem 15:7, 15:9, přitom my se k tomu málem dostali, vedli jsme 13:9. Stačilo dvakrát odztrátovat. Já byl přesvědčený, že utkání vyhrajeme.

Nač se fanoušci mohou těšit v příští sezoně. Klub bude hrát znovu Ligu mistrů?
Na základě loňských výsledků, kdy jsme v celkovém pořadí Champions League obsadili patnácté místo, klub využil divokou kartu a bude nejprestižnější soutěž hrát znovu. To je zásadní informace. Je to velký přínos, zachová se kontinuita pro hráče, filozofií klubu je, aby předvedl divákům kvalitní volejbal, to se v případě Champions League splní.

Když šanci hrát Ligu mistrů vyjádříme procentuálně, bude to na 99 procent?
Na 99,9 procenta, ale raději si počkejme na definitivní potvrzení přihlášky.

Ke vstupu do Ligy mistrů je třeba mít silný tým…
…to je otázka, kterou právě řešíme. Myslím, že nebude tak silný, jako byl v letošní sezoně, ale nemyslím, si, že bychom v této soutěži měli slabé družstvo. Teď se musí jednat s jednotlivými hráči. Jsou jasné odchody Pláteníka a Novotného. Téměř jistý je odchod Venezuelana Rojase, který u nás odváděl dva roky dobrou práci. Za ně se budou hledat náhrady. Podaří se angažovat podobné hráče? Kádr zůstane užší? O tom všem jednáme.

Novou tváří by měl být Slovák Robert Hupka? Bude pro diváky určitě zpestřením…
Ano. Ten je zatím jedinou posilou. Je to slovenský reprezentant, přijímající smečař. Shodou okolností hrál proti nám za Unterhaching přátelské zápasy těsně před začátkem letošního play off. Právě Hupka byl jedním z hráčů německého týmu, který nás hodně potrápil.

Jak bude obsazen post libera? Co David Juračka, který v závěru extraligové sezony moc šancí nedostával?
Zbytečně byly rozvířené informace a dezinformace o tom, že sem patří, nebo nepatří, že končí. On dál zůstává v družstvu, má smlouvu, pokud při jeho jednání s klubem nedojde k žádosti o přestup, nebo o ukončení smlouvy, David zůstává. Pro další ročník je členem kádru.

Jak si užijete léto? Vyrazíte na dovolenou k moři?
To si nemyslím, nejsem typem, který by se vydržel válet u moře, i když uznávám, že to někdy není špatné. Teď mě ještě čeká měsíc práce v klubu. Na dovolené budu pravděpodobně jako každý rok na chatě. Teď musí ještě přebolet zklamání. Máme dost práce, abychom sestavili přípravu, pak už se určitě dostaví nová chuť do volejbalu. Ta přijde sama. Na začátku srpna budeme nachystaní.