V tradiční anketě o nejlepšího sportovce roku obsadila letos 7. pozici, a to je u triatlonistky i v kraji věc nevídaná. „Není to zvykem,“ přikyvuje s úsměvem nová tvář v anketě.


„Obzvlášť když jde o zimní triatlon. Není olympijským sportem, a tudíž je méně populární. Každý se raději půjde podívat na fotbal, hokej a jiné kolektivní sporty než na triatlon. To naprosto chápu,“ necítí Šárka Grabmülerová žádnou zášť vůči tradičním českým disciplínám.


Pochází z Vimperka, žije v Prachaticích, ale závodí za B&H Č. Budějovice. „Před několika lety se oddíly v Prachticících rozpadly, tak jsem přestoupila,“ vysvětluje. „Teprve minulý rok vznikl nový oddíl, ale přece nebudu B&H opouštět! Žádný přestup nechystám,“ ujišťuje 38letá dáma.

Huříkovy zná

Šumava měla ve vyhlášení důstojné zastoupení, vždyť bikerka Tereza Huříková, jež se přes své mládí stává v anketě stálicí, je také z Vimperka. „Známe se dobře. Pamatuji si ji už jako miminko. Její tatínek byl mým trenérem, když jsem ve Vimperku chodila do sportovních tříd,“ vzpomíná s úsměvem Grabmülerová.


Však se k sobě dvě šumavské závodnice při anketě hlásily, a ještě než došlo na vyhlašování, stačily si spolu povykládat . . .
Někdy se potkají i přímo v terénu. „Před čtrnácti dny jsme se potkaly ve Vimperku na lyžích, tak jsme spolu odjely na Vodníku pár koleček a popovídaly si.“

Dobrý rok

Letopočet se sedmičkou na konci přinesl Grabmülerové ve sportu nejeden úspěch: celkové 6. místo ve Světovém poháru, 8. místo na ME, 7. místo na mistrovství světa.


„Velmi dobrý výsledek se mi povedl na Novém Zélandu, kde jsem vyhrála závod Světového poháru. To bylo v srpnu. A když budu hodnotit zimu, protože mně se sezona překrývá, vlastně nikdy nekončí, tak asi nejlepší bylo mistrovství světa ve Flassenu v Itálii. Z letních byl pro mne určitě nejtěžší dlouhý duatlon v Jiřetíně: v obzvlášť velkém horku bylo dvacet kilometrů běhu, sto na kole a deset kilometrů běhu hodně náročných!“ utkvěl závodnici v paměti vítězný start na mistrovství republiky.


Výsledky se odrazily v anketách. Nedávno se členka B&H ČB stala v kraji Triatlonistkou dvacetiletí! „Obě ankety jsou pro mne překvapením a dárečkem. Odměnou za těch dvacet let, co závodím, protože při anketě Triatlonista dvacetiletí jsem zjistila, že svůj první triatlon jsem opravdu jela v roce 1987!“ jako by Šárka Grabmülerová nemohla uvěřit, jak ten čas letí. Nicméně první závod v kariéře si pamatuje dodnes. „Jmenoval se, myslím, Šumavský triatlon. Plavalo se v bazénu, jelo se směrem na Lipno a běželo se v okolí Volar,“ vybavuje si bezpečně.


Kromě listopadu a dubna závodí prakticky nepřetržitě, a to mámu od dvou dětí, profesí učitelku, určitě nikdo nemůže podezřívat, že by měla volného času na rozdávání! „Není to jednoduché. Třeba dnes před anketou jsem byla v práci a odučila jsem jednu hodinu,“ poznamenala. Naštěstí má pochopení v rodině i v zaměstnání. „V manželovi mám velkou podporu a na základní škole mi hodně vychází vstříc paní ředitelka,“ kvituje.


Ačkoli největšího ocenění se dočkala letos, minulý rok paradoxně považuje ještě za vydařenější. Zřejmě nejlepší v kariéře. „Byla jsme druhá ve Světovém poháru, toho si moc cením.“

Sport jako droga

Přesto ji loni hlasy novinářů do desítky nevynesly. „Náš sport není populární, a tak je logické, že si nás všímají méně. Ale mně to nevadí. Já ten sport miluju, pro mne je to životní styl,“ vyznává se Šárka Grabmülerová, pro kterou je sport zkrátka koněm číslo jedna. Lyžování nebo cyklistiku zbožňuje. „Dělám sport tak dlouho, že už jsem na něm v podstatě závislá,“ netají se úspěšná triatlonistka.


V osmatřiceti ví, že sportovat může, dokud to člověku zdraví dovolí, ale na vrcholné úrovni donekonečna sbírat vavříny nelze. „Na této úrovni mám před sebou tak jeden, maximálně dva roky. Bohužel. Fyzické hodiny bijí každému. Utíká to,“ konstatuje s nadhledem Šárka Grabmülerová.