Xterra na Hluboké, to byla drsná bitva o nejlepšího muže a ženu v podzámčí. Na startu se letos sešlo mnoho hvězd světového terénního triatlonu. „Je tu snad větší konkurence než na mistrovství světa,“ řekl před závodem Jihoafričan Lieuwe Boonstra, který na předchozím závodě Evropské série ve Velké Británii skončil pátý. „Je to nádherný závod v krásném terénu,“ chválil Karel zadák, organizátoři udělali obrovský kus práce, patří jim pochvala,“ přidal si třetí muž v cíli. Opět se na trati mohli poměřit amatéři s profesionály. „Je to výborná příležistost pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet vlastní síly,“ zopakoval ještě před startem mírně nervózníředitel závodu Michal Piloušek.

Spokojenost

Po závodě nervozita opadla. Nikdo z favoritů se nezranil, naopak, domů odjíždějí s dobrým pocitem. „Myslím, že se akce podařila,“ konstatoval Piloušek.
Na Hluboké se po roční přestávce jel závod světového a Evropského poháru Xterra a Hluboká se opět vrátila na pozici největšího triatlonu v Čechách. Na cenách se rozdalo více než 450 000 Kč. O tituly se bojovalo v 1,1 km dlouhém plavání v řece Vltavě, 33 km na horském kole ve Staré oboře a 11 km běhu v Zámeckém parku. „Takovou trať nemají nikde na světě, všichni si po závodě pochvalovali její krásu i obtížnost.“

Po plavání

Po dvanácti minutách náročného plavání se na břeh vyhoupl jako první Italský šampión Gianpietro De Faveri, pár sekund na něho ztrácel Petr Šlajs a Vojtěch Dědek. „O výsledku Xterry plavání nerozhoduje,“ předpovídali odborníci. Měli pravdu. Až horské kolo napovědělo o síle skutečných favoritů. Až půl minuty za Italem vylezl z vody balík závodníků, mezi nimiž nechyběl mistr světa v olympijském triatlonu Olivier Marceau, Franky Batalier, Němci Ronny Dietz, Felix Schumann, Lars Eric Fricke a Sascha Wingenfeld, Jihoafričané Dan Hugo, Conrad Stoltz a Lieuwe Boonstra a také Belgičan Jim Thijs.

Horské kolo

Náročnost tratě se nejvýrazněji ukázala při cyklistice, která vedla jinak uzavřeným prostorem Staré obory a na závodníky tam čekalo několik technických úseků, ale také rychlé štěrkové cesty. „Trať je opravdu hodně technická,“ sholdi se závodníci v cíli. Na záludnosti doplatilo několik favoritů, třeba Dan Hugo, Lars Eric Fricke nebo mezi ženami Eva Skalníková, která měla našlápnuto k nejvyšší příčce, ale zastavil ji přetržený řetěz v první třetině okruhu. Do depa dojížděli či dobíhali závodníci s poškozenými koly, například trojnásobný mistr světa v Xteře a excelentní biker Conrad Stoltz přijel na naprosto prázdném plášti. „Nebyl to kořen, ale kamen, který mě přibrzdil,“ litoval v cíli. Také Jan Kubíček si v cíli postěžoval na defekt, který ho v oboře potkal. Stěžovat si však nemohl Tomáš Jiránek, který stejně jako v roce 2004 projel trať nejrychleji a posunul se dokonce na druhé místo těsně za vedoucího Bataliera.

Do depa po kole, které bylo umístěno na atraktivním místě v centru Hluboké nad Vltavou, přijel za Batalierem a Jiránkem jako třetí Karel Zadák s těsným náskokem na Nicholase Lebruna o další minutu zpět pak byl Olivier Marceau, Dietz, Schumann a Thijs. „Štípla mě včela, čekal jsem, co to se mnou udělá, jestli neoteču, zatím mi natekla jen trochu tvář,“ trpce se usmíval Karel Zadák. Jako další z Čechů přijel na desátém místě Petr Novák a třináctý byl po kole Jan Kubíček. Dopředu se prodral také bývalý lyžařský mistr světa Martin Koukal a nejlepší ženou byla po kole Anna Baylisová, před Carinou Wasleovou a loňskou vítězkou Ivanou Loubkovou.

Běžecká trasa

V závěrečném běhu se pořadí ještě notně přesypalo.

Franky Batalier už v polovině podlehl Lebrunovi, Jiránek se z druhého místa vinou nemoci stále propadal, v cíli byl až dvanáctý. Také Marceau neudržel výbornou pátou příčku a skončil až devátý. Třetí místo v cíli zůstalo Karlu Zadákovi, který se mohl v radovat ze svého historického úspěchu, ve Světovém poháru ještě tak vysoko nikdy nebyl. Druhým Čechem v cíli byl 10. Jan Kubíček a hned za ním doběhl do cíle i Petr Novák. V ženském závodě se ve velmi náročném běhu a za tropického počasí nakonec radovala Rakušanka Carina Wasleová, která porazila ostatní ženy rozdílem třídy. „Mám velkou radost, trať byla těžká, jsem ráda, že jsem to zvládla,“ radovala se v cíli. Baylisová skončila druhá a třetí místo udržela Ivana Loubková.

Štafety

Na Hluboké se tradičně jezdí také závod tříčlenných štafet, který letos vyhrál tým Rock Machine Cyklomax ve složení Tomáš Pavel, František Žilák a Pavel Brýdl. Běžec Brýdl získal Pohár starosty města Hluboká už minulý rok, kdy slavil s Twin týmem. Druhé místo si připsal běžecký klub Říčany s Milošem Foxem na kole a třetí byli Amatéři, kterým finišoval bývalý reprezentant na divoké vodě Jan Kobes. „Se slalomem jsem skončil, teď jsem přesedlal na horské kolo, moc mě to baví,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

Záznam z Hluboké odvysílal program ČT4Sport včera, dnes je na programu repríza (12.55) a v pátek se bude závod vysílat potřetí (8.00). „Další závod světové série se pojede už v neděli ve Francii, kam se chystá mnoho českých reprezentantů, Xterra Czech Tour pak pokračuje o týden později novým závodem v Děčíně,“ doplnil za organizátory Michal Piloušek.