Odchovanec vyhlášené havířovské líhně o sobě dával vědět už v mládežnických kategoriích. Z juniorských mistrovství Evropy si přivezl čtyři bronzové medaile. „Nejcennější je určitě ta ze dvouhry kadetů. Ve čtvrtfinále jsem tehdy porazil Bělorusa Vladimira Samsonova, ze kterého poté vyrostl skutečně velký hráč. Byl sice o dva roky mladší než já, přesto si tohoto skalpu mimořádně vážím,“ pátrá v paměti.

Reprezentační dres oblékal i mezi dospělými. Zahrál si na mistrovství Evropy v Birminghamu i světovém šampionátu Šanghaji.

Třikrát se Košťál radoval z prestižního titulu mistra republiky ve dvouhře. „Tituly mistra republiky pro mě samozřejmě mají velkou hodnotu. Ale jednou se mi podařilo postoupit na turnaji tehdejší světové série Pro Tour v Polsku až do finále, když jsem porazil opravdu dobré hráče. Toho si také hodně cením,“ ohlíží se za svými největšími úspěchy.

Ve své bohaté kariéře nastupoval vždy pouze za tuzemské extraligové kluby. Kromě mateřského Havířova působil také v NH Ostrava, Horní Suché, ve Zlíně, Králově Dvoře a v Liberci. Poslední sezonu odehrál v prvoligové Chocni. Na svém kontě má šest extraligových titulů. Tři získal s Horní Suchou, dva s Ostravou a jeden s Královým Dvorem. „Vždycky jsem si týmových úspěchů cenil víc než těch individuálních,“ zdůrazní. „Rád hraji v kolektivu, jsem patriot na klubové soutěže,“ dodá.

Jeho angažmá v českobudějovickém Pedagogu se zrodilo tak trochu náhodu. „Situace kvůli koronaviru byla všelijaká a spíše jsem vyčkával, co bude dál. Věděl jsem, že roky přibývají, ale ještě bych si někde chtěl zahrát. Když mě Budějovice oslovily, tak slovo dalo slovo a velice rychle jsme se domluvili. Je to pro mě velká výzva,“ ujistí.

S jihočeským stolním tenisem má zatím prakticky nulové zkušenosti. „Se stolním tenisem jsem procestoval prakticky celou republiky, ale jižní Čechy mi byly až dosud zapovězené. Pouze jsme byli před lety s Ivanem Karabcem a Markem Čihákem na exhibici ve Velešíně. Ale těším se,“ nezastírá.

Mezi Jihočechy má velice dobré přátelé. „Jiří Řežáb mě vedl jako trenér v Horní Suché a hodně mi v kariéře pomohl. Výborní kamarádi jsme i s Ivanem Karabcem, se kterým jsme se v Havířově vídali prakticky denně,“ jmenuje na jihu Čech důvěrně známé osobnosti.

Na nové spoluhráče v Pedagogu se těší. „Chceme bojovat o co nejlepší výsledky a hlavně první ligu pro Budějovice zachránit. To je cíl, za kterým si půjdeme. A těším se na diváky. Slyšel jsem, že jich na Pedagog chodí hodně,“ říká velká posila českobudějovického klubu.

Historickou premiéru v první lize absolvuje Pedagog ve své herně na Branišovské ulici v sobotu proti Hustopečím (15) a v neděli s Moravskou Slávií Brno (10). „Na úvod jsou to velice kvalitní soupeři, určitě nejsme ani v jednom utkání favority, ale kůži lacino neprodáme,“ slibuje Radek Košťál.

Ve druhé lize mužů zastupují jihočeský stolní tenis v tomto ročníku Vodňany ve skupině A a Studená v béčku. Oba kluby vstoupí do sezony na stolech soupeřů mimo kraj.