Na řádné valné hromadě Jihočeského tenisového svazu v Českých Budějovicích byl za dlouholetou práci pro tenis v kraji i v klubu oceněn Jiří Doubek z Pelhřimova. Stal se po Jaroslavu Zíbovi, Miloslavu Hlaváčkovi starším a Zbyňku Malátovi v pořadí čtvrtou Osobností roku v tenisové oblasti, do které spadají i Pelhřimov a Humpolec. Obdrží plaketu, která je ze skla a je na ní uvedeno i jméno laureáta.

„Pan Doubek se omluvil. Proto mu plaketu předám na květnovém přeboru v Pelhřimově,“ sdělil účastníkům valné hromady prezident Jihočeského tenisového svazu Miloslav Hlaváček. Ve své zprávě k hodnocenému roku 2022 uvedl, že po potížích s covidem tentokrát došlo na starosti s energiemi. Měly je kluby i Jihočeský tenisový svaz. „Přesto jsme všechny naplánované soutěže jednotlivců i družstev odehráli v plném rozsahu tak, jak jsme je připravili,“ připomněl Miloslav Hlaváček. Za soutěže družstev v oblasti byly oceněny nejlepší kluby, vítězové nejvyšších krajských soutěží - za dospělé LTC Tábor B, v dorostu a starším žactvu VITON České Budějovice, v mladším žactvu TK Pelhřimov. Jihočeský tenisový svaz podpořil vítěze i úhradou nákladů na tuzemských celostátních přeborech družstev mládeže. Podporuje i turnaje kategorie B a také nadále dodává tenisové míčky a hradí i další výdaje pořadatelů při přeborech jednotlivců. Podporu mají i okresní tenisové svazy. V ekonomice je patrná dobrá činnost Výkonného výboru JTS. Naopak, jihočeský tenis má dobrou podporu z celostátního tenisového svazu.

Jak uvedl Miloslav Hlaváček, za nejlepší výsledek oblastního tenisu posledních let je právem označený úspěch LTC Tábor 1903. Jeho tým skončil v roce 2022 těsně druhý ve skupině B druhé ligy družstev. Vedl si výtečně, prohrál stejně jako první Modřany jediný zápas ze sedmi odehraných.

Trojutkání mládeže nebude, Pasov nemá zájem

Velmi sympatický sportovní akce, která se konala i ve sportovním areálu na jihu Čech  „Snažili jsme se dohodnout pokračování mezinárodního trojutkání mládeže s Horními Rakousy a Dolním Bavorskem. Asi už se to nepodaří,“ konstatoval Miloslav Hlaváček. Poznamenal, že o reprezentaci Jihočeského kraje mladí adepti tenisu stojí a mají velký zájem. Je zřejmé, že příčinou je nezájem v Dolním Bavorsku, v Pasově. Proto se prezident Hlaváček snaží dohodnout alespoň s Horními Rakousy, kde odezva byla. Tradice by tedy nejspíš mohla pokračovat dvojutkáním.

Je dobré zmínit, že před covidem měl Jihočeský tenisový svaz připravené trojutkání v Českých Budějovicích se vším všudy. Měl to být 30. ročník, na který už bylo zajištěno ubytování pro všechny účastníky i hosty, nachystané byly ceny, upomínkové plakety a další prezenty, slavnostní večer i velkolepé zahájení. Pozvaní byli i nejvyšší představitelé regionů. Mělo jít o historicky nejatraktivnější ročník. Covidová pandemie plány zhatila a restart zatím nevyšel.

Třetí zápas Hluboká neodehrála. Na videu vysvětluje důvody Patrik Neugebauer
Domácí premiéru museli odložit. Důvody vysvětluje na videu Patrik Neubauer

Miloslav Hlaváček také připomněl, že v Tréninkovém centru mládeže JTS bylo ještě nedávno šest členů. Nyní je jich osm. I ti mají podporu vedení oblastního tenisu. Každý měsíc je v programu centra rozšířené soustředění, kterého se vždy účastní kolem patnácti nadějí oblastního tenisu. Loni se opět jednoho soustředění dětí účastnil i bývalý reprezentant Bohdan Ulihrach. „Těší nás, že mezi kluby je vyšší zájem o pořádání oblastních letních i halových přeborů jednotlivců,“ řekl dále Miloslav Hlaváček. Ocenil, že se v Písku i loni hlavně díky trenérům Kroupovi a Hradskému uskutečnil mezinárodní turnaj žactva do dvanácti let, kde bylo kolem 70 startujících. Cenná je i organizace celostátního chlapeckého Davis Cupu, který pravidelně pořádá Pelhřimov. Titul Kanáří naděje za rok 2022 v jihočeské oblasti získali starší žákyně Eliška Holubová z Lokomotivy Veselí nad Lužnicí a dorostenec Petr Hruška z LTC VITON České Budějovice.

Novými předsedy okresních tenisových svazů jsou pro Písecko Tomáš Hrych a pro Jindřichohradecko Jan Vališ. Po dvou letech poklesu členské základny v celé oblasti se loni zájem o registrace zvýšil. Informace z regionálního tenisu lze čerpat i prostřednictvím Facebooku, kde má oblastní tenisový svaz své zastoupení.

Valná hromada proběhla v pracovním ovzduší. Cíle Jihočeského tenisového svazu pro letošní rok zůstávají na úrovni minulého roku. Dobrá organizace soutěží je základem. (jts)