Jednapadesátiletá hlava rodiny Michal Majer starší zkoušel v mládí cyklotrial, ale i klasický trial. Své syny k němu vedl od malička, na druhou stranu je však do ničeho netlačil. Michal Majer mladší (28 let) a Martin Majer (25 let) si k této zajímavé motoristické disciplíně našli cestu naprosto přirozeně. A co víc. Ke svým starším bratrům se později připojila i jejich mladší sestra Magdalena (17 let), což je unikát, protože v českém trialu se moc dívek skutečně nenajde.

Martin Majer se v letošním roce premiérově pustil v mezinárodním mistrovství republiky do vyšší kategorie C. „Chtěl jsem především zjistit, jestli budu stačit na silnější konkurenci,“ vysvětluje svůj posun. Jeho otec startuje v domácím šampionátu v kategorii klasik, Michal mladší a Magdalena jezdí mezi hobíky.

Poprvé Martin Majer okusil silnější kategorii na úvodním závodě mistrovství republiky v Kramolíně. V sobotu byl dvanáctý, ale druhý den se v konkurenci patnácti soupeřů blýskl druhým místem. „Alespoň jsem si potvrdil, že se trénink v jihočeských lesích a na skládce stavebního materiálu u Meteoru vyplatil,“ usmívá se českobudějovický pilot.

Na pódiové umístění se mu pak povedlo navázat i v dalším podniku mistrovství republiky v Bochově, kde bral v nedělním závodě bronz.

S letošní sezonou se Majer rozloučil v Kyselce u Karlových Varů, kde znovu útočil na stupně vítězů, ale nakonec z toho bylo páté a čtvrté místo. Na konečné čtvrté příčce skončil i v celkovém hodnocení kvůli koronaviru předčasně ukončeného mistrovství republiky.

„Beru to jednoznačně jako úspěch a příslib do další sezony, ve které bych rád atakoval pódiová umístění, jelikož mi pomyslná celková bedna letos unikla jen o pár bodů,“ bere letošní rok především jako výzvu pro ten následující.

Důležité pro něj bylo, že se mu hlavně podařilo nasbírat spoustu zkušeností. „A to jak přímo ze závodních tratí, tak i z depa. Pořád máme na čem pracovat. Na jízdním stylu, ale i na zázemí týmu,“ dobře si uvědomuje. „Za důležité také považujeme, že všichni členové našeho rodinného týmu zvládli celou sezonu bez zranění,“ dodá.

Na tu příští chtějí být všichni Majerové opravdu dobře nachystáni. „Plánujeme poctivou přípravu,“ ujistí. „Dokud to půjde, tak se budeme snažit co nejvíce využít stále ještě příznivých podmínek pro trénink venku v terénu. Na zimní měsíce se pak přesuneme na tréninky do haly s umělými překážkami,“ uzavírá Martin Majer.