Nejprve hráčky U19 Chance urvaly výhru v prodloužení v Ostravě, poté dokázaly zvítězit stejným způsobem i doma s Trutnovem.

Trenéři Strakonic i Trutnova se shodli, že duel rozhodla větší bojovnost a touha po vítězství basketbalistek U19 Chance. „Naše hráčky nechaly na hřišti srdíčko a to bylo rozhodující,“ myslí si trenér strakonického týmu Petr Martínek. „Od nějaké šestnácté minuty vycítily domácí hráčky šanci a ve zbytku utkání daly do hry všechno. Na rozdíl od nás bojovaly a hrály srdcem. Strakonice víc toužily po výhře a proto si jí zasloužily,“ souhlasí kouč Lokomotivy Trutnov Petr Kapitulčin.

Trutnovský trenér litoval prohospodařeného náskoku v závěru prvního poločasu. „Ten konec půle jsme prostě nezvládli a soupeř se díky dvanáctibodové šňůře vrátil do hry,“ popisuje dle jeho názoru zlomový bod zápasu Kapitulčin.

Trutnovu citelně ve Strakonicích chyběly Andrea Vacková, Dominika Vašáková a Tereza Patočková. „Jsou to vysoké hráčky, které navíc umí dobře bránit. Taky je fakt, že jsme celý týden nemohli trénovat, protože i nás dostihla chřipka. Na to se ale nechci vymlouvat, protože ve Strakonicích jsme vyhrát měli,“ je přesvědčen Petr Kapitulčin.

V dresu U19 Chance odehrála velký zápas autorka osmadvaceti bodů Alena Jeništová.
Když na začátku druhé půle zůstala nejzkušenější strakonická hráčka ležet na palubovce s bolestivou grimasou a držela se za kotník, trenéru Martínkovi a divákům v hledišti pořádně zatrnulo. Jeništová s pomocí hráček odkulhala na lavičku, po chvíli ale do utkání naskočila znovu a zápas dohrála. „Já už mám ty kotníky takové trochu vyndávací, ale myslím, že mě to začne bolet až druhý den ráno,“ svěřila se po utkání nejlepší domácí basketbalistka.

Ulevilo se i kouči Martínkovi. „Obával jsem se, jestli bude Alena schopna pokračovat. Patří k základním pilířům týmu a bez ní bychom to měli složité. Nejsem si jistý, jestli by utkání takhle šťastně pro nás dopadlo,“ pokrčil rameny trenér.

Alena Jeništová až do onoho inkriminovaného okamžiku nastřílela 22 bodů, pak už jich přidala jen šest. Zranění prý ale nemělo na její nižší potenci ve druhé polovině utkání vliv. „Odešla mi fyzička a navíc se Trutnov začal stahovat víc pod koš. Naštěstí ve druhé půli a v prodloužení začaly dávat koše i holky, které se v první části zápasu tolik neprosazovaly,“ vysvětluje strakonická tahounka týmu.

Dlouho se nemohla střelecky chytnout Tereza Brušáková, která se ze všech strakonických hráček nejčastěji pokoušela o střelbu za tři body. Za celých čtyřicet minut se jí z trojkové vzdálenosti nepovedlo koš trefit ani jednou, na sedmý pokus už to ale vyšlo. Ve třetí minutě prodloužení její trojka přišla náramně vhod. Strakonice šly do vedení 69:66 a mladičká Tereza Brušáková přiznala, že šlo zřejmě o nejdůležitější koš v její krátké kariéře. „Jsem za to ráda. Celý zápas jsem se nemohla trefit a už jsem z toho byla trochu nervózní. Nakonec to ze mě spadlo a tu trojku jsem trefila, když bylo nejvíc potřeba,“ spadl kámen ze srdce teprve sedmnáctileté basketbalistce.

Výkon Brušákové ocenil i trenér Martínek. „Dá se říci, že prodloužení rozhodla ona. Taky jí zbylo víc sil v závěru, protože na hřišti nestrávila tolik minut jako například Jeništová nebo Šípová. Ty toho měly ke konci dost,“ říká kouč.

Vyrovnaný duel rozhodla i větší úspěšnost domácího týmu při střelbě trestných hodů. Například strakonická Kristýna Tomšovicová uspěla ve všech svých pěti pokusech, zatímco na druhé straně se Kateřina Kozumplíková nebo Robin Perkinsová netrefily z trestných hodů ani jednou.
„Když si dokážete vynutit fauly a pak je z trestných hodů potrestat, vždycky je to pro družstvo plus a zvedá se jeho sebevědomí,“ říká Petr Martínek.

Do konce základní části zbývají odehrát ještě čtyři kola a trenér si všímá velkého posunu ve výkonnosti v porovnání se vstupem do sezony. „My jsme se poprvé sešli dva dny před prvním utkáním v sezoně a to byl na začátku soutěže náš největší handicap. Sehrávali jsme se až v zápasech a nyní jdeme postupně nahoru,“ zaznamenává Martínek.

Alena Jeništová ho doplňuje: „Škoda, že jsme měly ty hratelnější soupeře hned na začátku, kdy jsme ještě nebyly rozehrané. Kdybychom hrály s Technicem Brno doma nyní, věřím, že bychom ho dokázaly porazit,“ lituje ještě teď vysoké porážky 54:90 v ligové premiéře Jeništová.

Zároveň dodává: „O tom, že budeme mít nyní už tři výhry, se mi vloni v září ani nezdálo. Doufám, že především v play out ještě nějaké výhry přidáme,“ věří Alena Jeništová, že U19 Chance neřekla v tomto ročníku ŽBL poslední slovo. Naznačuje, že na Strakonice si soupeřky ještě budou muset dát velký pozor.

V další zlepšení věří i Petr Martínek. Upozorňuje však na úzký strakonický kádr. „Nyní jdeme nahoru, ale stále doplácíme na úzkou lavičku. Mít o tři zkušenější hráčky víc, mohli bychom v lize jistě konkurovat více týmům. Soupeři mají početnější lavičky a to často vyrovnané zápasy rozhodne,“ uvědomuje si trenér U19 Chance.