Odpovídá umístění v nejlepší desítce sportovců jihočeského kraje také vaší sezoně?
Mohu říct, že uplynulou sezonu hodnotím jako svoji nejúspěšnější.

Jak vůbec probíhá vaše příprava na kvadriatlon?
V podstatě velice komplikovaně. Musím totiž trénovat čtyři disciplíny. Takže kolo trénuji při cestě do práce, běh při venčení psa a k tomu plavu jak se dá. Když jedu do města, tak si jdu do bazénu zaplavat. A kajak, to byla moje první disciplína.

Jak jste od kanoistiky tedy přešel ke kvadriatlonu?
Kanoistiku jsem dělal na divoké vodě, jako třeba Lukáš Novosad, který také skončil v nejlepší desítce. Po deseti letech ne, že by mě přestala bavit, ale chodil jsem i tak do bazénu plavat a k tomu i běhat. Hledal jsem pro sebe další aktivity a tak mě napadlo vyzkoušet právě kvadriatlon.

Začátky nebyly snadné?
Výsledky jsem moc neměl. Ze začátku jsem navíc musel vše zafinancovat. Oddíl mě však dnes podporuje a už to dělám na úrovni, na které bych chtěl.

Jak dlouho vám to trvalo?
Od prvního závodu v kvadiatlonu uběhlo tak sedm nebo osm let.

Máte stanovenou ještě nějakou metu?
Teď mi chybí tak minutka dvě. Pokud bych o tolik dokázal svůj čas snížit, budu mistrem světa v absolutním pořadí, kterým je mimochodem také Čech (Miroslav Podborský – pozn. autora). Ten se však sportem živí jako profesionál. Jezdí na měsíc na Mallorku trénovat. Oproti tomu já jezdím v zimě po náledí do práce.

Jakého úspěchu si nejvíce vážíte?
Asi letošního druhého místa na mistrovství Evropy, kde jsem porazil letošního mistra světa i druhého závodníka ze světového šampionátu. Dokázal jsem tak porazit top soupeře, kteří zase mě porazili na mistrovství světa, kde mi to příliš nesedlo. Toho si vážím.

Co pro vás znamená domovský tým E.ON triatlon team Tábor?
Já jsem z Bechyně, a tak do Tábora dojíždím jednou týdně na tělocvičnu a regeneraci. Oddíl třeba hradí soustředění na Libniči, což je naprosto suprové. Akorát učím v okrese Písek, kde mají jinak prázdniny, a tak mi to příliš nevychází.

Prozradíte, co učíte?
Mám zaměření přírodopis a zeměpis. Ale učím také tělocvik a chemii, protože působím na vesnické škole.

Kantorskému řemeslu se věnuje i vítězka ankety Šárka Grabmüllerová, triatlonistka. Je to náhoda?
Myslím, že to není náhoda. V podstatě to odpovídá tomu, že prázdniny máme volné na závody. A tak mohu cestovat, aniž bych si bral dovolenou. Pracovní doba je navíc rozumná. Finance jsou horší, ale mně to nevadí.

Takže vlastně kvadriatlon je smyslem vašeho života?
Ano, dá se to tak říct. Sport je celý můj život. (úsměv)

Kdy začínají opět závody?
Zhruba tak květen a červen.

Takže nyní přes svátky si ještě odpočinete?
Kdepak. Volno neexistuje. Teď se právě musí trénovat mnohem více. Takže práce nepráce, zima nezima. Hodně závodím, protože jak trénuji sám, tak mě to tolik nebaví a ani intenzita není taková. Přes zimu dělám hodně běžecké závody, což je i rozdíl proti kvadriatlonu po logistické stránce. Vše na něj sbalit je náročné.

Jaká disciplína je vaše nejsilnější?
Nyní právě asi ten běh. I přestože kajak byla moje první disciplína a dělal jsem jej sólo řadu let. Teď už je ale běh u mě nejsilnější.