Na mistrovství světa v rybolovné technice, zainteresovaní používají název Casting, vybojovali reprezentanti České republiky úctyhodných dvacet cenných kovů. Mistři světa, stříbrní o bronzoví medailisté sbírali po zakončení šampionátu gratulace od soupeřů. Od prvního dne se českým barvám dařilo. Mistrovství světa se uskutečnilo na jihočeském letišti Hosín a domácí prostředí šlo českým reprezentantům náramně k duhu. „Dorazila absolutní světová špička,“ říká ředitel MS 2009 Josef Luxa. „Mezi nejlepší patří naši a Němci,“ konkretizoval.
Češi si vedli skvěle
Češi si vedli skvěle. V celkovém součtu v soutěži družstev nenašel na hosínském šampionátu přemožitele ani český mužský tým. „S Němci se o titul pereme už léta,“ poznamenal spokojený Luxa. Jeho syn, Jan Luxa, byl platným členem reprezentačního týmu. Pochvaloval si podmínky, které měla česká reprezentace na Hosíně. „Podmínky jsou opravdu výborné. Je tu velká plocha, jsme nahoře, to nám vyhovuje kvůli větru. Pokud je stabilní, dosahuje se výborných výsledků.“ Pozornost příznivců rybolovné techniky, a také zástupců médií, přitahovala mnohonásobná reprezentantka Československa Alena Člaňková/Kläuslerová. I ona potvrdila, že letiště nabízí závodníkům příjemné místo k soutěžení. Člaňková ale tentokrát nedorazila jako domácí favorit, závodila totiž za reprezentaci Rakouska. „Do Rakouska jsem se provdala, můj exmanžel byl Rakušan, od té doby reprezentuji Rakousko,“ vysvětlovala. Na MS 2009 sympatická dáma živě diskutovala v několika jazycích, šířila kolem sebe dobrou náladu. „Těšila jsem se moc, na této půdě se mi většinou daří. A po první disciplíně nemohu říct nic jiného,“ usmívala se. Milý úsměv jí vydržel až do závěrečného ceremoniálu,kde se na její počest hrála rakouská hymna. Byla totiž ze všech nejlepší v pětiboji. Jako doma se cítili i zahraniční závodníci. „Mně se tady moc líbí. Vybojovala jsem medaili, takže mám velikou radost. Konkurence je tady skutečně obrovská. Od zkušenějších závodnic se mám ještě co učit, ale už mám medaili z mistrovství světa a to není vůbec špatné,“ svěřoval se velký litevský talent Gabija Ugne Svizbutsviciuteová. Po úspěchu na světovém šampionátu juniorů dosáhla na medaili i mezi dospělými.
Za úspěchem byl trénink
Co stálo za úspěchem českých barev? Tradice tohoto sportovního odvětví a také příprava. „Měli jsme tady na Hosíně už od pátku soustředění, trénovali jsme každý den, vyplatilo se nám to,“ hodnotil Patrik Luxa. I pro něj mělo MS 2009 zlatou příchuť. „Já jsem spokojený až moc.“ Podle Jana Luxy byla příprava na vrchol sezony opravdu důkladná. „Trénovali jsme technické, terčové, i dálkové disciplíny. Připravili jsme se docela dobře.“ Právě Jan Luxa přidal zlatou medaili v prestižním pětiboji. Podtrhl tak úspěšné vystoupení českých barev. „Jsem spokojený, průběh závodů byl bez závažnějších problémů,“ radoval se ředitel mistrovství světa Josef Luxa, který zajišťoval i závěrečný ceremoniál. Podle Luxy se na MS 2009 na Hosíně sešla výjimečná konkurence. O tom, že ne vždy se všechno podaří, se přesvědčila reprezentantka ČR Tereza Havelková. Nejprve skvěle zvládla disciplínu muška – cíl (zlato). V soutěži zátěž cíl se jí finále už tolik nepodařilo. „To vůbec nebylo podle mých představ. Byla velká nervozita, létalo to na střed, ale nedobrzdila jsem tak, jak bylo potřeba. Takže smůla.“ Cenné kovy ale přidala i v dalším průběhu letošního světového šampionátu, patří jí individuální bronz a stříbro v prestižní soutěži týmů.
Mistrovství světa na Hosíně potvrdilo, že světová špička se vyrovnává. O medailích rozhodují sebemenší drobnosti. „Je rok od roku těžší se prosadit,“ potvrdila bývalá mnohonásobná reprezentantka Československa Alena Člaňková/Kläuslerová.