Bude to v Jiníně pořádně ostrý start sezony. Úvodní závod domácího šampionátu v sajdkárkrosu a čtyřkolek totiž vzhledem ke složité situaci v Evropě láká i zahraniční hvězdy. Těmi nejzářivějšími by měli být trojnásobný mistr světa Nizozemec Etienne Bax se svým francouzským spolujezdcem Nicolasem Mussetem, kteří potvrdili účast. „Chystají se na první závod mistrovství světa, který se jede v červenci v Estonsku. A také si chtějí vyzkoušet naši trať v Jiníně, protože u nás se jede světový šampionát dvaadvacátého srpna,“ hrdě hlásí Jaroslav Kalný z pořádajícího MX-Enduro parku v Jiníně.

Ten také věří, že na závod už budou moci dorazit diváci. „Věřím, že tomu tak bude,“ přeje si.

Zcela překopaný je kalendář sedmidílného mezinárodního mistrovství republiky v motokrosu, které odstartuje na jihu Čech. První závod bude hostit 4. července Pacov, druhý o týden později v neděli 11. července Jinín. „Pokud se bude vyvíjet příznivě situace kolem pandemie, tak by od začátku července mělo být umožněno konání akcí s pěti tisíci diváky bez nutnosti testování,“ zdůvodňuje posun začátku šampionátu promotér seriálu.

Čtvrtý díl mezinárodního mistrovství republiky pak bude hostit v neděli 8. srpna další jihočeská trať v Kaplici.

Martin Michek se stal ambasadorem značky Big Shock.
Chuť mám velkou a jsem nabitý, tvrdí Martin Michek před návratem k motokrosu

Jasné už jsou rovněž změny v mistrovství republiky juniorských motokrosařů. To se také rozjede na jihočeských tratích. První závod se uskuteční v neděli 6. června těsně za hranicemi našeho kraje v Horažďovicích, druhý 19. června v Jiníně a třetí 6. července v Klukách u Písku. Velký mládežnický závod se pak pojede 4.-5. září v Kaplici, kde bude mistrovství republiky součástí evropského šampionátu.

Vzhledem ke změnám v kalendářích republikových šampionátů se muselo hýbat také s termíny jihočeského krajského přeboru, který letos bude pětidílný. Odstartuje 26. června ve Voticích, následovat budou závody 5. července v Netolicích, 14. srpna v Pacově, 19. září v Kaplici a finálový podnik bude hostit 2. října Jinín.

„Úvodní dubnový závod v Horažďovicích se musel kvůli protiepidemickým opatřením zrušit. Závod v Klukách naplánovaný na pátého července se nakonec musel odvolat kvůli neustálému řešení stížností na závodění v této obci ze strany některých občanů. Místo toho přišly na řadu v květnu zrušené Netolice a kaplický závod se operativně přesunul na devatenáctého září, aby nekolidoval s kvalifikačním závodem juniorského mistrovství Evropy, které se v Blanské kotlině pojede na začátku září,“ vysvětluje změny v přeborové termínové listině vedoucí jihočeského střediska Evžen Zadražil.

Jan Jinderle (vpravo) s Jiřím Jevickým slaví na cílové rampě druhé místo na Rallye Šumava.
Spolujezdec Jiří Jevický shodil pět kilo a Jan Jinderle bral na Šumavě stříbro

Dát v této složité době dohromady program závodů není vůbec jednoduché. „Kvůli zrušeným závodům z počátku sezóny se měnily kalendáře seniorského i juniorského mistrovství republiky. Závody krajských přeborů se pak musely při termínových kolizích měnit až v poslední řadě. Poděkování patří především pořadatelům z Kaplice a Netolic za jejich operativnost, aby se letos mohl jihočeský přebor vůbec odjet alespoň v podobě pěti závodů z původních sedmi plánovaných,“ oceňuje vstřícný přístup tradičních organizátorů.

Zadražil pevně věří, že letošní rok je posledním, který provázejí takové komplikace. „Budeme doufat, že sezóna 2022 již proběhne bez těchto operativních změn a škrtání závodů. Všechny takové zásahy mají neblahý vliv nejen na sestavení kalendářů, na jezdeckou a diváckou účast na závodech, ale potažmo i na přízeň sponzorů,“ posteskne si.