Ve vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném na okraji Českých Budějovic se jel o víkendu pátý a šestý závod Českého poháru ve vodním slalomu. Závody zároveň rozhodly o donominaci na mistrovství světa v americkém Marylandu.
O tu se bojovalo v kategorii singlkanoistů C1 a deblkanoistů C2.
V kategorii C1 obhajoval 
v Českém Vrbném svou nominaci Jan Mašek z USK Praha. Tentokrát se mu příliš nedařilo, ale díky úspěšným jízdám v jarních závodech se v nominaci nakonec udržel. „Jarní nominační závody jsem vyhrál, přesto jsem byl ale trochu nervózní, jestli v Českých Budějovicích svou nominaci obhájím. Jsem rád, že se to se štěstím povedlo," řekl s úlevou v hlase Mašek.
Zklamaný byl naopak jeho oddílový kolega Stanislav Ježek.  Zkušený reprezentant na sebe upozornil výbornými výkony na olympijských hrách v Londýně, kde skončil pátý, na mistrovství světa se ale tentokrát nepodívá.
V neděli sice trať projel ze všech nejrychleji, nevyvaroval se však dotyků na brankách a připsal si čtyři trestné vteřiny. K vítězství a cestě za velkou louži mu nakonec ve finále chybělo jen 16 setin!
Pověstný humor ho přesto neopouštěl. „Budu se muset odnaučit šťouchat. Mašek si na jaře vyjel účast na mistrovství světa a to bych mu přece nemohl udělat, abych ho teď z nominace vystrčil," usmíval se Ježek. „Do Ameriky jsem se ale podívat chtěl," dodal již vážně.
Za oceán se naopak podívá  závodník Dukly Brandýs nad Labem Michal Jáně. Po oba dny podával v Českém Vrbném vyrovnané výkony a v kategorii singlkanoistů vyhrál sobotní i nedělní závod. V neděli sice nebyl nejrychlejší, ale dvě čisté jízdy znamenaly prvenství v kategorii C1 právě před Stanislavem Ježkem.
Třetí pak dojel stejně jako 
v sobotu Vítězslav Gebas.
O donominaci na zářijové mistrovství světa ve Spojených státech bojovali v kategorii C2 také deblkanoisté.
Nakonec se radovala dvojice kanoistů USK Praha Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň. Po první sobotní jízdě byla sice lepší dvojice Karlovský a Jáně, Koplíkovi s Vrzáněm však vyšla jízda druhá. Ve druhém kole  zajeli nejlepší čas, navíc bez dotyku branek a zaslouženě zvítězili.
„Závod v Českém Vrbném gradoval, až poslední jízdy 
v kategorii singlkanoistů rozhodly o definitivním složení reprezentace pro mistrovství světa," zhodnotil víkendové závody Českého poháru šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera.
Většina přítomných se shodla  na složitosti tratě především během sobotních jízd. O tom svědčí i skutečnost, 
že závodníci ve velké většině dosahovali lepších výsledků až následující den.
„První den byla trať hodně nepříjemná, druhý den už byla plynulejší. Jinak jsou závody v Českém Vrbném výborně zorganizované," potvrdil Stanislav Ježek. S jeho názorem se shodl rovněž trenér USK Praha Milan Bílý.
„O tom, že první den byla trať hodně těžká svědčí i fakt, že olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová se nedostala do finále, když inkasovala padesát trestných bodů. Na kanále v Českém Vrbném se nám líbí."
Aby ne, nominaci na mistrovství světa si na jihu Čech vybojovali tři jeho svěřenci.
Českobudějovičtí organizátoři se již těší na další akci. Na začátek srpna připravují Festival vodních sportů Wave. Atraktivní sportovní podívaná vyvrcholí ve dnech 2. a 3. srpna.