„Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo dva a půl tisíce malých i velkých běžců a drtivá většina z nich si zaběhla své nové osobní maximum,“ sdělil v mailu pro Deník Jiří Gruntorád z kanceláře jihočeké hejtmanky.

Na účastníky běhu čekaly trati 5 a 10 km, mladí závodníci běželi 500 a 1000 m a nechyběl ani premiérový rodinný běh na 3 km.

Nejdelší trasu 10 km zaběhl nejrychleji Vítek Pavlišta za 30:56, Nova Run 5 km vyhrál Jaroslav Doubek (15:50) a rodinný běh Slevomat 3 km vyhrál Tomáš Michálek v čase 10:37. První ženou v pořadí na 10 km byla Kristina Mäki, která vyhrála v čase 36:08, na 5 km se do cíle přiřítila první Petra Vašinová v čase 18:09 a na 3 km byla nejlepší ženou Romana Macková (12:59).

Běžecký svátek odstartoval již v půl desáté, kdy se teploty pohybovaly ještě kolem pěti stupňů Celsia, ale mladí běžci si závod i tak užili na maximum. „Bylo to super, mám medaili. I když jsem nemohl, byl jsem rychlejší než mamka,“ radoval se Martínek, který vyběhl na trasu 500 m. Postupem času se teplota vyšplhala na příjemných 18 stupňů a spokojeni byli naprosto všichni.

Premiérově se v Č. Budějovicích běžel závod na tři kilometry, který vznikl na popud samotných běžců. „Běhají s námi celé rodiny, a jak se rozbíhají nejenom tatínkové, maminky, ale i děti, babičky, dědečkové, dostávali jsme spoustu emailů, zda by nemohl být také nějaký kratší běh, kde by mohli běžet všichni pohromadě. A tak jsme vytvořili běh na tři km. Ten mohou běžet spolu děti, rodiče i prarodiče,“ vysvětlila Nikola Mráčková z pořádající agentury.

Česká Pojišťovna RunTour není jen o běhu, ale i o rodinné atmosféře a příjemně stráveném dni. Kromě běhu nechybělo špičkové běžecké zázemí se stánky partnerů, kde si běžci mohli vyzkoušet třeba virtuální realitu nebo nakoupit novinky na startující běžeckou sezonu. K tomu všemu jim hrála kapela Dilated. Celý den pak zakončila bohatá tombola.