Šampionát bude součástí dalšího ročníku oblíbeného Blanka Cupu, což je volný motokrosový závod ve třídách 50, 65 a 80 ccm, MX1, MX2, ČZ, čtyřkolky a jezdci bez licencí 
v kubaturách MX1 a MX2. Pojede se také závod čtyřkolek.

Trénovat se bude v Kaplici v sobotu od 8 hodin. První série jízd volného závodu bude probíhat od 9.45 do 11.15. Od 12 do 14 hodin bude na programu jeho hlavní bod, kterým bude závod mistrovství republiky  Challenge MX. Závěrečné jízdy volného závodu se pojedou poté od 14.30 do 16 hodin. Od 17 hodin pak bude probíhat ve vytápěném stanu přímo na závodišti vyhlášení výsledků jak sobotního závodu, tak letošního krajského přeboru motokrosařů.

Vyzývací Challenge MX je stále ještě novinkou na našich tratích. „Něco podobného se jezdí v Itálii, ale u nás jsme to trochu upravili a dali závodu pevná pravidla," říká duchovní otec této disciplíny 
u nás Jan Froněk mladší. „Loni jsme v Kaplici jeli poprvé takový zkušební ročník, letos jsme se domluvili s Autoklubem a bude to poprvé mistrovství republiky," dodává.

Pravidla závodu jsou jednoduchá. O konečné prvenství bojuje osmička jezdců, kteří se utkávají klasickým vyřazovacím způsobem. Každá dvojice se střetne vždy na dvě vítězství s tím, že si oba protivníci vždy prohodí startovní pozici. Jede se jenom na zkráceném okruhu.

Základní nominaci do osmičky vyvolených přineslo umístění v letošním mezinárodním mistrovství republiky v motokrosu. „Nominovali jsme vždy první čtyři ve třídách MX1 a MX2. Ale dopředu jsme věděli, že tam budou nějaké omluvenky, takže jsme museli startovní listinu doplňovat," vysvětluje Froněk.

Již dopředu bylo jasné, že nepřijedou oba mistři republiky Francouzi Maillard a Richier, kteří jsou smluvně vázáni v zahraničí, stejně jako Filip Neugebauer.

Startovní listina se tak musela doplňovat, přesto bude mít svou kvalitu. Oktet účastníků tvoří letošní vicemistr světa ve třídě MX3 Martin Michek, bronzový medailista 
z mezinárodního mistrovství ČR ve třídě MX1 František Smola, někdejší mistr Evropy Petr Bartoš, dále Jaromír Romančík,  Miloslav Rožec, jihočeský talent Václav Kovář, Jonáš Nedvěd a  stříbrný medailista z letošního mistrovství světa juniorů v Jiníně ve třídě 85 ccm Jakub Terešák. „Tomu jsme chtěli dát šanci a vyzkouší si stopětadvacítku," upřesňuje Froněk. „Představí se tak všichni naši letošní medailisté z mistrovství světa. Kromě Michka a Terešáka to bude ještě mladičký Petr Polák, jenž nastoupí jako předjezdec na osmdesátce a jinak pojede volný závod."

Nasazovat se do pavouka bude podle výsledků v mistrovství republiky. „Bude to podobné jako třeba na tenisových turnajích," říká Froněk.

Loňský premiérový ročník závodu vyhrál František Smola a závod se setkal vesměs s pozitivním ohlasem. „Líbilo se to jezdcům i divákům, vydařený byl i záznam v České televizi. Jedná se vlastně o sprint, který z motokrosu nabízí to nejatraktivnější: start a úvodní kolo, které je navíc zkrácené na polovinu. Věřím, že si i letos diváci přijdou na své," zve Froněk příznivce motokrosu v sobotu do Blanské kotliny.

Největší hvězdou závodu bude Jihočech Martin Michek, jenž se na start vyřazovacího sprintu postaví vůbec poprvé v kariéře. „Ještě nikdy jsem challenge nejel a je to pro mě úplná novinka. Proto ani nevím, co od toho očekávat. Ten samotný nápad závodit  jeden proti jednomu na půl kola ale vůbec není špatný," míní.

V podobném rychlozávodě bude podle něj záležet i na štěstí. „Nezáleží vůbec na fyzičce. Rozhodovat bude start a poté, jak bude možné předjíždět. Na jedno kolo budou všichni kluci hodně rychlí," uvědomujme si.

Přestože je závod oficiálním mistrovstvím republiky, Michek ho bere spíše jako zpestření na závěr sezony. „Před týdnem jsme vyhráli mezinárodní mistrovství republiky družstev, což pro mě bylo důležité. Nyní už to beru skutečně spíše jako odreagování," tvrdí.

Ve Vranově to v neděli na družstvech byla pořádná bitva o titul. Michkův Buksa/ Ados team vyhrál až díky lepším jednotlivým umístěním. Oba rivalové totiž získali stejný bodový zisk. „Byl to hodně vyrovnaný závod. Já osobně jsem měl celý den problémy. V první jízdě jsem spadl hned v prvním kole a začínal zezadu. Přesto jsem dojel třetí. A kdyby rozjížďka byla delší než na pětadvacet minut, tak by to bylo asi ještě lepší.  Ale jsem rád, že jsme nakonec titul vybojovali," přiznává Michek, pro něhož se jednalo o již třetí  triumf v týmovém závodě.

Sobotní challenge bude letošním posledním Michkovým vystoupením. „Potom už mě čeká dovolená a příprava na další sezonu," říká.