Rugby Club České Budějovice funguje ve spojení s týmem RC Šumava Nýrsko již druhou sezónu. „V soutěži tak nastupujeme pod hlavičkou Společenství, které bylo jediným možným řešením, jak po dlouhé pauze hrát ligové zápasy. Jelikož úbytek hráčů byl dost razantní i v Nýrsku, dohodli jsme se na spolupráci, která dává naději, udržet seniorské ragby v Českých Budějovicích,“ vysvětluje dlouholetý trenér českobudějovického týmu Zdeněk Bílský.

Postup do pohárového finále si jihozápadní výběr vybojoval postupem přes tým AMMOR, což je společenství Plzně, Rakovníku a Kralup nad Vltavou. V prvním zápase na hřišti v Rakovníku zvítězil 55:32.

„Ve druhém utkání tak bylo pro nás důležité vítězství nejen potvrdit, ale zároveň nasbírat co největší počet bodů. Výhra nám zajišťovala postup do boje o první místo ve skupině E a rozdíl ve skóre určoval místo konání zápasu. S tímto vědomím jsme do utkání nastupovali, ale bohužel prvních dvacet minut tak určitě nevypadalo,“ připouští zkušený kouč.

Hned v páté minutě utkání si francouzský rozhodčí Thomas Mendes pozval domácího kapitána a varoval ho kvůli nezvykle velkému množství technických přestupků. Pohrozil, že další ocení žlutou kartou. „Soupeř tak byl na koni. Dostával nás pod tlak, my jsme nebyli schopni reagovat a dopouštěli se chyb. Naštěstí jsme za naši špatnou hru byli potrestáni pouze jedním proměněným trestným kopem, kterým se hosté dostali do vedení 3:0. Zhruba od dvacáté minuty jsme se zvedli a první poločas vyhráli 35:3,“ vrací se k průběhu semifinále.

Ve druhém poločase už jihozápadní bojovníci začali soupeře přehrávat jak v roji, tak v útoku. „Postupně jsme přidávali body, které nám dávaly šanci odehrát poslední zápas na domácím hřišti, což se nám také po vítězství 66:3 také podařilo. Soupeři patří velký dík, že ukázal ragbyové srdíčko a odehrál zápas se ctí,“ vzkazuje Bílský svým protivníkům.

S předvedenou hrou svého týmu byl až na samotný začátek spokojený. „Konečně se začínají promítat v naší hře prvky ze společných tréninků, které absolvujeme v Písku. Přestože výsledek ukazuje vysoký rozdíl, zápas tak jednoznačně nevypadal. Dalo by se říct, že jsme dokázali využít každou možnost ke skórování. Oceňuji hru naší obrany, kdy poprvé v této sezóně dokázala uhrát celý duel bez obdržené pětky,“ zhodnotil utkání.