Na programu bude celkem devět dostihů: pět rovinových a čtyři překážkové. Hlavní závodem bude jako už tradičně Velká netolická steeplechase, která se letos poběží jako Cena Charvát group s.r.o. a přátel netolických koní a dostihů. Přihlášeno je pět koní a poběží se na 4100 metrů o osmdesát tisíc korun. Start vrcholu odpoledne je plánován 16:30.

Pouze pětičlenná startovní listina hlavního závodu je podle dlouholetého organizátora dostihového dne Karla Kučery běžnou záležitostí. „Velká netolická je těžký dostih. Koně musí absolvovat prakticky všechny překážky našeho závodiště a trenéři i majitelé k němu mají respekt,“ vysvětluje.

Největším favoritem bude klisna Kornelia ze stáje Stanislava Popelky, kterou povede jeden z našich nejlepších žokejů Marcel Novák. Největšího konkurenta by měla mít ve Wotanovi, což je valach německého původu, v jehož sedle bude vítěz předloňské Velké pardubické slovenský žokej Lukáš Matuský.

„Co se týká překážkových jezdců, tak k nám přijede prakticky absolutní tuzemská špička. Jiné je to v současné době mezi rovinovými, kde se momentálně trochu řeší generační problém. Většina našich nejlepších si našla angažmá v zahraničí, takže teď u nás dominují hlavně děvčata,“ říká duše netolických dostihů.

Kromě devíti hlavní závodů budou na programu také dva dostihy poníků, ukázkový závod neregistrovaných koní a také závod s dřevěnými koníky. „To je teď stále populárnější záležitost. Lidi se chtějí hlavně bavit,“ usměje se Kučera.

Závodiště v malebném prostředí u zámku Kratochvíle je prý na neděli nachystané. „Dráha je lehce pružná, ale trochu vláhy by asi ještě snesla. Nejlepší by bylo, kdyby zapršelo v sobotu, aby se voda dobře vsákla,“ přeje si. „Předpověď počasí však nevypadá špatně. Věřím, že všechno klapne a přijde i hodně diváků,“ přeje si.

Přestože doba není úplně příznivá, podařilo se dostihový den zabezpečit i ekonomicky. „Sponzoři nám zachovali přízeň, za což jim patří velké poděkování,“ vzkazuje svým partnerům.

Kromě atraktivních závodů bude pro diváky připraveno také bohaté občerstvení. „Stánků bude dost, takže by se neměly tvořit fronty,“ ujišťuje Kučera.

Pro případné zájemce bude připraven také krátký vyhlídkový let vrtulníkem.