Závodiště u zámečku Kratochvíle zůstalo v našem kraji jediným, kde se ještě alespoň jednou za rok dostihy běhají. „Závodit by se mohlo i častěji, ale je to otázka peněz. Na jedny dostihy je třeba sehnat šest set tisíc korun. Od sponzorů, z přihlášek a ze vstupného. Ale když třeba prší, tak je to průšvih, protože přijdou jen ti skalní,“ uvádí hlavní organizátor jediného jihočeského mítinku Karel Kučera.

V neděli bude na programu pět rovinových a tři překážkové závody. Jako doplňkový program diváci uvidí dostihy poníků, neregistrovaných a arabských koní.

Jako každoročně bude vrcholem programu Velká netolická steeplechase cross country na 4100 metrů o osmdesát tisíc korun, která startuje v 16 hodin.

Na start by se měla postavit sedmička koní. Největším favoritem bude hnědý valach německého původu König Samur, jehož trenérem je osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Do jeho sedla se posadí amatér Karel Altenburger.

Největší překážkové hvězdy žokejové Josef Bartoš a Jan Kratochvíl tentokrát budou v Netolicích chybět. „Jsou na závodech v Itálii,“ vysvětluje Kučera. Marcel Novák, Jan Odložil, Jakub Kocman nebo Martin Liška jsou ale jména, která mají také velký zvuk.

Také rovinové dostihy přilákaly výborné jezdce. Představí se žokejky Martina Havelková a Vendula Korečková, Michal Hrouda nebo Beysim Ferhanov.

Novinkou letošního ročníku bude přímý přenos na internetové televizi EquiTV. „Poprvé v historii od nás bude televizní přenos. Už si tady byli chystat kamery. Pro propagaci je to výborná věc,“ chválí si.

Uspořádání dostihů nezabránila ani koronavirová krize. „Trošku problém to byl. Ale musím poděkovat sponzorům, bez nichž bychom to nemohli uspořádat. Byl jsem mile překvapen, že mě nenechali ve štychu. Ti, co nám pomohli minulý rok, nám přispěli letos zase,“ posílá díky mecenášům netolického mítinku.

Dráha by měla být v dobrém stavu. „Tráva letos rostla hodně, ale už je vše připravené a chystáme jenom kosmetické úpravy. Dráha je pružná, i když nějaký déšť by asi ještě snesla. Stavíme plastovou bariéru, která je naší chloubou. Dovezli jsme ji až z Anglie. Zveme všechny fanoušky, bude to na Kratochvíli příjemné odpoledne,“ uzavírá Karel Kučera pozvánku na jediný dostihový den v našem kraji.