Domácí šampionát bude na českém jihu pokračuje po téměř dvouměsíční přestávce. Dubnovou Rallye Šumava totiž ukončila tragická nehoda Jiřího Skoupila, který následkům havárie podlehl. Klatovská soutěž tak neměla vítěze a posádky nezískaly body do průběžného pořadí.

V čele seriálu je tak nadále tovární jezdec Škody Jan Kopecký, který se ale na jihu nepředstaví. „Příští týden jej čeká další start v IRC na Ukrajině, na kterou se připravuje,“ vysvětluje absenci lídra mistrovství hlavní pořadatel soutěže Jan Bláha.

Nejlépe postaveným jezdcem na startu bude Roman Kresta, jenž aktuálně ztrácí na Kopeckého 14 bodů. O další pět bodů zpět je úřadující šampion Pavel Valoušek.

Krestovi se v Č. Krumlově tradičně až mimořádně daří. Jihočeskou soutěž dokázal vyhrát už šestkrát a je obhájcem posledních čtyř prvenství v řadě za sebou.

„Charakter zkoušek je sice rychlý, ale zároveň těžký. Spousta kilometrů se jede v lesích, po úzkých cestách, což nám vyhovuje. Krumlovské testy jsou jedny z nejnáročnějších v českém mistráku,“ uvedl Kresta v tiskové zprávě svého týmu. „Úspěch hodně souvisí s optimálním nastavením podvozku, s vyvážením auta. Letos pořadatelé opět vsadili na delší úseky, na kterých se dá hodně získat, ale také ztratit,“ podotkl pilot Škody Fabia S2000.

Valoušek se rozhodl v boji o prvenství vsadit na novou modifikaci speciálu Peugeot 207 S2000. „Nové auto je v porovnání s naší předchozí specifikací o trochu tužší a má i lepší tlumiče. Celkově z něho mám velmi dobrý dojem a těším se, až s ním vyrazíme do závodu,“ řekl Valoušek.

Centrem soutěže bude stejně jako v minulých letech českobudějovické výstaviště. Zde se také uskuteční v pátek i v sobotudivácky mimořádně vděčné superspeciálky, ale také atraktivní Rallye Legendy a pro diváky je připraven i bohatý doprovodný program. K vidění bude výstava veteránů, tuning cars, zájemci si budou moci vyzkoušet rallysimulátor i jízdu na motokárách. Zítra se zde na kruhovém objezdu uskuteční premiérový ročník RC rallye rádiem řízených modelů. Poběží videoprojekce, k dispozici budou aktuální výsledky i bohaté občerstvení.

Průběžné pořadí MR: 1. Kopecký (Škoda Fabia S2000) 50, 2. Kresta (Škoda Fabia S2000) 36, 3. Valoušek (Peugeot 207 S2000) 31, 4. Pech (Mitsubishi Lancer EVO IX) 21, 5. Tlusťák (Škoda Fabia S2000) 15, 6. R. Odložilík (Škoda Fabia S2000) 12.