Že je po zimě dobře připraven, potvrdil Kovář v Kaplici už vítězstvím v kvalifikaci. „Loni jsem tady byl v kvalifikaci druhý, když mě na poslední chvíli přeskočil Filip Neugebauer. Tentokrát se mi povedlo zajet takové kolo, které nikdo nepřekonal. To bylo super a trošku jsem se uklidnil, že příprava byla asi v pořádku, když tam rychlost je,“ usměje se. „Makal jsem přes zimu dost, což se mi pak potvrdilo i v samotných jízdách.“

V obou rozjížďkách dojel pilot z Heřmaně u Protivína druhý za obhájcem titulu Michkem. V té první ho ale dlouho zlobil. „Odstartoval jsem za Martinem druhý a dlouho jsem se ho dokázal držet. Až v závěru jsem udělal chybu, on mi odskočil o nějaké tři čtyři vteřiny a potom už si to pohlídal, protože na něj nikdo netlačil. Doufal jsem, že kdybych se udržel v kontaktu až do konce, že by třeba někde mohl udělat chybu, nebo by se tam připletli jezdci o kolo zpět. Takhle jsem rezignoval a jenom jsem si hlídal zezadu třetího Benceho Svobodu. Ten byl ale daleko, takže jsem to v klidu a v pohodě dotáhl na druhé místo,“ popsal svůj pohled na kaplickou první jízdu.

Ve druhé sice odstartoval hůř, ale brzy se dostal za Michka na druhé místo. „Nějaký čas mi ale trvalo, než jsem se na druhé místo propracoval. Když jsem se ale Martinovi nepřibližoval, tak jsem zvolnil a pohlídal si druhé místo. Každopádně to byl velmi dobrý vstup do sezony,“ zhodnotil úvodní závod letošního domácího šampionátu.

Pozitivní určitě bylo, s jakou převahou Jihočeši Michek s Kovářem doslova deklasovali zbytek startovního pole. „Možná někteří kluci nemají přes zimu tolik naježdeno. Já jsem se snažil najezdit na motorce co nejvíce. I když třeba mrzlo. To si myslím, že mi v úvodu sezony nesmírně pomohlo. Před startem domácí sezony jsem měl odježděno opravdu hodně,“ pochvaloval si.

V rámci přípravy se zúčastnil i prestižního italského šampionátu. „To jsou velké závody, na kterých před sezonou startují nejlepší světoví jezdci. Poměřil jsem síly s Antonio Cairolim a dalšími motokrosovými hvězdami.“

Kromě českého šampionátu absolvuje Kovář letos také mistrovství Evropy dvoutaktních třístovek. „Evropu jedu na stroji Gas Gas. Tato firma vyrábí motorky pouze pro enduro. Tak jsme si ji předělali na motokros a objíždím s ní seriál mistrovství Evropy. Tam mám za sebou dva závody. Dohromady jsem tak měl před Kaplicí odjetých pět velkých závodů, což neměl z našich jezdců nikdo. To je mé velké plus a pomůže mi to pro celou sezonu,“ věří.

Stejně jako loni startuje Jihočech v barvách moravského týmu HT Group. „Podepsal jsem tam dvouletou smlouvu a teď běží její druhý rok. V týmu jsem spokojený. Vládne v něm pohoda a vstřícnost. Věřím, že se odvděčím svými výkony a třeba si mě tam nechají i do budoucna,“ rád by pokračoval v jedné z našich nejsilnějších stájí i nadále.

Václav Kovář nikdy moc nechtěl hovořit dopředu o svých cílech. Letos ale udělal změnu. „Cíle jsem si nikdy nedával, to je pravda. Ale dospívám, motokrosu obětuji úplně všechno. Veškerý volný čas a peníze. Celý život. Takže říkám na rovinu, že bych chtěl vyhrát mistrovský titul. Co nejlepší výsledky bych chtěl dělat i v mistrovství Evropy a pojedu ještě také německé mistrovství. Byl bych rád, kdyby mi to vyšlo a mohl bych zkusit i nějaký závod mistrovství světa prestižní třídy MXGP,“ naznačuje své plány pro sezonu.