Povinné vítězství na Kladně – splněno. Trenér českobudějovického Jihostroje Petr Brom si může odškrtnout v rozpisu zápasů další kolonku s vítězstvím.

Ve třináctém kole Uniqa extraligy vyhráli jeho svěřenci na nepříjemné palubovce, na které v květnu hráči Kladna zvedli nad hlavu pohár pro nejlepší český tým. Po vítězství 3:1 tak stále Jihostroj drží dvoubodový kontakt s prvním Zlínem, třetím Benátkám se vzdálil ještě o jeden bod.

I když nakonec slavili Jihočeši vítězství, vůbec nezačali dobře. V prvním setu uhráli proti poslednímu týmu tabulky pouhých 15 bodů. „První set byl z naší strany rozpačitý,“ přiznává nejvíce bodující hráč týmu z jihu Čech Radek Motys.

„Chvíli trvalo, než jsme si zvykli na jejich halu. Je taková nepříjemná, je v ní špatně vidět,“ vysvětluje univerzál Českých Budějovic. Podíl na porážce měl ale především tvrdý servis Lickova celku. Ten byl velkou zbraní hlavně v loňské úspěšně sezoně Středočechů. „Dost jim vycházel. Zatlačili nás a my jsme si nedokázali přihrát. Proto jsme prohráli,“ říká Motys.

Ve druhém setu se začala karta obracet. Jihostroj zlepšil podání, s přihrávkou už také neměl problémy, což vedlo k vyrovnání setů na 1:1. Kladno ztrácelo na hosty tři body, uhrálo jich 22. „Třetí a čtvrtý set už byly jasně v naší režii,“ podotýká dvoumetrový ranař.

Domácí mužstvo ve druhé polovině zápasu uhrálo o jeden bod více, než je potřeba k zisku jedné sady – 3. set: 25:13, 4. set: 25:13. „Zlepšili jsme se o hodně na podání a udělali jsme Kladnu velké problémy na přihrávce, proto to také dopadlo přesně opačně než v prvním dějství. Poté už jsme měli jednoduchou pozici v obraně,“ vysvětluje Motys.

A proti jihočeské hrázi nad sítí se neprosadil ani odchovanec českobudějovického volejbalu smečař Martin Böhm. „Je hlavní útočnou silou Kladna, ale má velmi ztíženou pozici oproti minulému roku. Než odešly z týmu všechny opory, byl jejich útok rozvržený na všechny hráče. Nyní je to jen na něm, a to je těžké. Týmy se na něj připravují, což se dobře povedlo i nám. Své si ale odehrál,“ hodnotí vystoupení svého bývalého spoluhráče Motys.

Ve čtvrtek Odolka

Už ve čtvrtek se představí budějovičtí volejbalisté svým fanouškům. Od 18 hodin hostí tým Aero Odolena Voda. Nováček nejvyšší soutěže při pohledu na soupisku slibuje zajímavou podívanou.

Australan Earl, Američan Burrow, libero z Belgie Blairon, Francouz Tupou či nová akvizice, srbský mládežnický reprezentant Stojkovič, který hrával i v italské Sérii A. K tomu česká jména jako Luboš Zita či Petr Galis, dva velezkušení bývalí hráči Českých Budějovic.

Jihočeský divák se rozhodně má na co těšit. „Pro lidi to bude jistě atraktivní zápas, už proto, že na Odolce působí mnoho cizinců. Hlavním lákadlem pro diváky je asi jejich nová srbská posila Stojkovič, který hrával za přední evropské kluby,“ míní univerzál Jihostroje.

V sobotu pak vyrazí českobudějovičtí volejbalisté do Příbrami. „Ani tam nečekáme jednoduchý zápas,“ tvrdí Radek Motys.