O tomto víkendu proběhne na českobudějovickém plaveckém stadionu již 42. ročník Velké ceny Českých Budějovic v plavání, pod záštitou primátora města Juraje Thomy.
Závod je součástí Českého poháru a v jihočeské metropoli se bude plavat  první závod tohoto devítidílného seriálu.  Český pohár vyvrcholí letním mistrovstvím České republiky v Pardubicích a zimním mistrovstvím v Plzni. To se bude konat v listopadu.
Českobudějovická Velká cena je zároveň nominačním závodem  na letošní mistrovství světa v Barceloně. To se ve Španělsku uskuteční na přelomu července a srpna.
Na Velkou cenu se přihlásilo celkem 344 závodníků ze 40 oddílů  a na programu je více než 1500 startů. Jihočeský kraj budou reprezentovat dva oddíly z Českých Budějovic a po jednom z Jindřichova Hradce a Tábora.
O víkendu se divákům na plaveckém stadionu představí kompletní česká špička v čele se Simonou Baumrtovou, Petrou Chocovou nebo Martinem Vernerem. „Na závody se nám podařilo nalákat také špičkové družstvo z Maďarska. Jeho největší hvězdou bude čtyřiadvacetiletá mistryně Evropy Evelyn Verrasztó," těší Evu Šmausovou trenérku českobudějovického oddílu KIN a organizátorku akce.
Mezinárodní punc dává Velké ceně také účast závodníků ze Slovenska. Nejatraktivnější disciplína, tedy 100 metrů volným způsobem, je naplánována na sobotu krátce po slavnostním zahájení. To proběhne od 16 hodin.
V Českých Budějovicích se budou plnit rovněž limity pro  mistrovství Evropy juniorů. Zde má jihočeské plavání dvě želízka v ohni. Jsou jimi závodníci KIN České Budějovice Tomáš Novoveský a Alena Benešová, kteří mají šanci se juniorského evropského šampionátu zúčastnit.
Velká cena Českých Budějovic je největším závodem v jihočeském regionu  a Česká televize odvysílá čtyřicetiminutový záznam z této akce.