Tomáš Verner, jedenadvacetiletý vicemistr Evropy a čtvrtý muž posledního světového šampinátu krasobruslařů, sice do nové sezony nevstoupil v závodech v Oberstdorfu a v Paříži zrovna nejlíp, zato ve svém oblíbeném Japonsku zazářil a druhým místem v závodě elitní Grand Prix potvrdil svou světovou třídu.


Dějištěm společného šampionátu Česka a Slovenska letos bude Trenčín, to ale Verner za nějaký hendikep nevidí. „Minule bylo mistrovství republiky v Liberci a předtím v Českých Budějovicích, kde jsem byl vlastně doma. To bylo příjemné, jinak ale je jedno, kde se šampionát koná, protože u nás bohužel na krasobruslení moc diváků nechodí,“ krčí rameny česká jednička, jedním dechem ale dodává: „Kdo ví, třeba se to někdy zlomí.“

Doma je doma

Na zisk titulu v budějovické Budvar Aréně ale vzpomíná v tom nejlepším. „V hledišti byly moderní gymnastky z budějovického Máje, moji kamarádi ještě ze základní školy a taky pár kluků z vejšky Prahy. Vytvořili mi báječné prostředí, bylo to moc příjemné,“ vyzdvihuje vicemistr Evropy.


V Trenčíně bude jednoznačným favoritem, sám ale ví nejlépe, že titul zadarmo nedostane. „Role favorita jsem si vědom, jenže domácí mistrovství je specifickým závodem, ve kterém dopředu nic nemám jisté. Já se budu snažit, abych předvedl svůj výkon, pojedu si závod sám pro sebe, bez ohledu na soupeře,“ uvádí závodník BK ČB, jehož cílem je dobře se prezentovat před rozhodčími. „Chtěl bych v každém případě zajet co nejlépe, abych si pozvedl sebevědomí,“ dodává.


V Trenčíně pojedou muži a junioři společně, takže jedním z Vernerových soupeřů bude i oddílový kolega budějovického klubu Petr Bidař. „Peťa trénuje tady v Praze, takže mám možnost ho sledovat. Udělal obrovský výkonnostní skok a co je hodně důležité, už na ledě vypadá jako chlap, už se tak prezentuje. Dává krasobruslení hodně a má velké předpoklady to dotáhnout daleko. Jak se s tím vyrovná, je na každém z nás. Tudíž i na něm,“ shrnuje Tomáš Verner.

Dorazí včas?

Po šampionátu odjíždí budějovický krasobruslař k další fázi přípravy do Německa, ve čtvrtek by se ale rád vrátil domů, aby stihl vyhlášení tradiční ankety o deset nejlepších jihočeských sportovců roku.


„Mám sice program hodně našlapaný, ale udělám vše, co bude v mých silách, abych se vyhlášení jihočeské desítky mohl zúčastnit,“ slíbil. „Snad to stihnu,“ dodal.