„Cítím se výborně. Já vůbec nevím co mám říct,“ smál po svém triumfu. „Je to můj první titul evropského šampiona, nevím, jak se chovat.“

Situace se opakovala. I loni Verner po krátkém programu vedl, tehdy o 1,38 bodu před Francouzem Joubertem. Nakonec s ním ale ve Varšavě 2007 o patnáct bodů prohrál.

Tentokrát má však jeho příběh zlatý happyend. Předvedl volnou jízdu s jedním čtverným a sedmi čistými trojitými skoky a po součtu s krátkým programem získal celkem 232,67 bodu. Osobní rekord! Druhého Švýcara Lambiela a třetího Francouze Jouberta porazil o více než 13 bodů.

Vernerova jízda však nebyla bezchybná. Při čtverném toeloopu se dotkl rukou ledu, nezvládl druhý axel. „Jsem rád, do konce sezony mám aspoň kam šplhat nahoru,“ zhodnotil to.

Naplnil slova trenérky Kopřivové, že se může stát mistrem Evropy.

Francouz Joubert naopak nedokázal zopakoval tituly z let 2004 a 2007. A Švýcar Lambiel, už dvojnásobný mistr světa, se ani letos nedočkal titulu mistra Evropy.

Šestnáctý ve své evropské premiéře skončil druhý Čech Michal Březina. Ale i on se nakonec smál. Češi oslavovali svého mistra Evropy, Tomáše Vernera.

Šampion se chystal na vítězný fotbálek

Na stupních vítězů už zvesela prozpěvoval národní hymnu. Pryč byla nervozita, která ho ještě před pár minutami svírala. „Někde v hlavě mám: Co kdyby to bylo zlato,“ říkal krasobruslař BK ČB Tomáš Verner ve chvíli, kdy ještě nevěděl jakou hodnotu bude jeho evropská medaile mít.

Jste nakonec rád, že jste jel před vašimi největšími soupeři Joubertem a Lambielem?
Asi jo. Ale myslím, že pro příště už mi musí být jedno, kdy pojedu.

Co se vám honilo hlavou, když jste skončil?
Že jsem zajel solidní program, i když zase ne absolutně špičkový.

Ale uspěl jste. Porovnejte šampionát s tím loňským, stříbrným…
Bylo to zase o krůček lepší než loni. I tehdy jsem vyhrál krátký program, ale nesrovnal jsem se s tím, nespal jsem.

A tentokrát?
Teď jsem se vyspal trošku líp. Nervy jsou vždycky, i když se snažím na to nemyslet. Člověk není úplně svázaný, ale je to jiné než v tréninku. Tam tě za chybu nikdo neodsoudí, tady ti za ni seberou body.

Jezdíte na hudbu z bojového filmu. Inspiroval vás čínský herec Jet Li, na kterého se často díváte?
Inspiroval mě svojí vnitřní silou. Dojel jsem do konce, přestože jsem na začátku u prvního elementu škobrtnul, což jsem nechtěl. A prodal jsem to na padesát procent, byly tam chyby.

Loni jste při oslavě stříbra probděl celou noc, že?
Jo, hráli jsme fotbálek. Už jsme se na něj zase domlouvali. Přišel s tím Sergej Davydov, zatím jsme tři, zlanařil jsem ještě Berntssona. Můžete se přidat…