Přímo po stopách vltavských plavců se vydalo šest statečných mužů dnes ráno. „Start je u Lannovy loděnice,“ přikyvuje Václav Chalupa. „Nebude to ale závod,“ dodává. Stříbrný olympionik z OH v Barceloně tuší, že ho čeká veliká porce práce. „Pět nás pojede na veslicích, každý na své, jeden pojede na kole.“ Trasu chtějí zvládnout za čtyři dny, spát se bude u řeky. „Na vodě každý den možná prožijeme i deset hodin,“ předpovídá úspěšný olympionik. Kdo je za zajímavým nápadem?
„Můj kamarád Radek Šťovíček,“ usmívá Václav Chalupa. „On provozuje voroplavbu v Českém Krumlově, podle něj byli voraři vlastně první veslaři.“
Vzpomínat se bude právě na staré voraře – plavce. kamarádi vyrazí dnes ráno na svých lodích z Českých Budějovic směrem ku Praze. Důvodem pouti je i letošní 625. výročí od úmrtí svatého Jana Nepomuckého, který je patronem všech lidí od vody. Radek Šťovíček se do médii nechal slyšet: „Potkali jsme se na vojně v Dukle Praha, všichni jsme bývalí vrcholoví veslaři, Vašek Chalupa to z nás, dotáhl nejdál. Pomáhá mi s vorařením v Českém Krumlově. Já za ním jezdím na Lipno veslovat.“ uvádí Šťovíček.
První den na veslaře čeká 60 km. „Lodě jsou stabilnější, ale asi zase budou trochu pomalejší,“ říká Václav Chalupa o nepřevrhnutelných veslicích, které jsou stavěné na moře, do extrémních podmínek, a proto budou na Vltavě maximálně bezpečné v jakémkoliv počasí. „Jsou stabilní, takže si na nich i odpočineme,“ uvedl Chalupa.
Na trase mají naplánovanou řadu zastávek v místech spjatých s historií vorařství. Ty vytipovali společně s posledním žijícím vltavským plavcem – vorařem Václavem Husou. Ten organizátorům vorařské poutě vyprávěl i o tom, kde byly vyhlášené plavecké hospody. Plánují také zastávku na Purkarci, kde mají domluvené setkání s místním spolkem Vltavan, který usiluje o zápis voroplavby na seznam UNESCO.