Nejlepší závod letošní sezony má za sebou českobudějovický rallyekrosař Václav Veverka. Na osmém klání seriálu mistrovství Evropy v Německu obsadil ve své divizi 1A slušivé sedmé místo.

Zkušenému pilotovi se osvědčily některé změny, ke kterým se odhodlal při přípravě svého Peugeotu. „Udělali jsme některé věci v nastavení, které jsme pak ještě dolaďovali po prvních jízdách podle specifik tratě,“ vysvětluje Veverka. „Od začátku bylo cítit, že je to čím dál lepší,“ pochvaluje si.

Jihočech měl našlápnuto k přímému postupu do finále B. „Utekl mi až v závěrečné třetí jízdě. Startoval jsem z pole position, ale nebyla to ideální pozice. Na tomto místě startovního roštu bylo nataháno dost prachu z cílové zatáčky. Na to jsem také doplatil na startu,“ posteskne si.

Veverka tak odpálil až jako druhý. „Dostal se přede mě pomalejší soupeř, který mne celou dobu brzdil. Přes veškerou snahu se mi nepodařilo ho předjet,“ lituje. „Tím jsem měl pomalejší třetí čas, který mohl být podstatně lepší.“

Jihočech se tak kvalifikoval do finále C. Zde měl opět možnost první volby postavení na startu. „Už jsem neudělal chybu z rozjížďky a postavil jsem se na jiné místo,“ říká. Tento taktický tah se mu vyplatil. „Vyhrál jsem systémem start – cíl,“ uvádí.

Sahal po finále A

Jako vítěz finále C postoupil Veverka do finále B, ve kterém ale pochopitelně startoval až z posledního místa. Přesto statečně bojoval. „Dva soupeře jsem předjel v přímém souboji, dva odpadli, takže jsem nakonec dojel druhý,“ říká a připouští, že chtěl zaútočit i na první pozici, což by znamenalo postup do finále A. „Zkoušel jsem to, ale už bylo málo času.“

Sedmé místo je letošním nejlepším Veverkovým výsledkem. „Jsem za něj rád, ale pořád je co zlepšovat. Podvozek fungoval opravdu dobře, ale možná by to chtělo na podobné tratě ještě lepší brzdy,“ nepodléhá žádnému předčasnému uspokojení.

V průběžné klasifikaci evropského šampionátu je desátý. Zbývají ještě závody v Polsku a u nás v Sosnové u České Lípy. „Na devátého Jardu Kalného ztrácím jednadvacet bodů, což je dost. To bych musel opravdu hodně zabodovat, abych ho mohl ohrozit. Spíše se zaměřím na to, abych uhájil pozici v první desítce. Vzhledem k technickým problémům z úvodu sezony bych to považoval za solidní výsledek,“ tvrdí. „Měl jsem několik nedojetých závodů. Jinak bych měl bodů o dost víc,“ je přesvědčen.

O víkendu cestuje Veverka i se svým synem do Polska, kde se oba zúčastní závodu mezinárodního mistrovství republiky, které bude zároveň šampionátem zóny střední Evropa. Předposlední závod domácího šampionátu pak bude hostit rakouský Horn a finále uvidí v říjnu Sosnová.