České Budějovice – Venkovní voda chladne a dálkoví plavci, kterým skončila letní sezona, se tak přesouvají do krytých bazénů. Jedním z takových plavců je naděje českobudějovického plavání, sedmnáctiletý Vít Ingeduld. Letos se zúčastnil dvou mezinárodně významných akcí, mezi které patří juniorské mistrovství Evropy a v neposlední řadě mistrovství světa.
Evropské mistrovství se uskutečnilo v tureckém Kocaeli a Ingeduld zvládl zaplavat 7,5 kilometrů dlouhou trať v čase 1:28:55 hodin. Umístil si na patnáctém místě, což znamená zlepšení o deset míst oproti loňskému mistrovství v Navii. Vrcholem sezony pak bylo pro Víta Ingedulda juniorské mistrovství světa, které se uskutečnilo v kanadském Ontariu. „Plavalo se ve veslařském kanálu Wall And a bylo to úplně něco jiného než na moři nebo v řece, kde jsme běžně zvyklí plavat. Překvapila mě relativně čistá a taky docela teplá voda," říká Vít Ingeduld. Na start sedm a půl kilometru dlouhého závodu se postavilo osmačtyřicet plavců. „Skákalo se z mola a pozice na startu se losovala.  Byla to trochu změna oproti původnímu plánu startovat z vody," říká k závodu Vít Ingeduld. Do cíle nakonec doplavalo jen čtyřiačtyřicet borců a českobudějovický plavec mezi nimi nechyběl. Doplaval na třináctém místě a jeho čas na historicky vůbec prvním juniorském mistrovství světa byl 1:26:49 hodin.  „Samotná účast na šampionátu byla pro mě velkým zážitkem. Na vlastní oči jsem viděl také Niagarské vodopády. Bydleli jsme v hotelu a dívali se na ně z okna," přidává jeden mimosportovní zážitek Jihočech Vít Ingeduld.
Koncem léta absolvoval také mistrovství České republiky na Lipně. Ve 20°C teplé vodě na pětikilometrové trati dokázal v dorostenecké kategorii zvítězit. „Tento závod byl zvláštní tím, že se startovalo v minutových intervalech podle pořadí v Českém poháru," přidává zajímavost Ingeduld. V těchto dnech se již Vít Ingedulud naplno připravuje  pod střechou českobudějovického bazénu. „Závody v dálkovém plavání se normálně plavou i v krytých bazénech," prozrazuje Vít Ingeduld. „Nedávno jsem se zúčastnil v Krnově finále mistrovství České republiky v dálkovém plavání a v tamním pětadvacetimetrovém bazénu je to úplně něco jiného než v přírodních vodách. Uplavat pět kilometrů  znamená absolvovat dvě stě bazénů," vysvětluje talentovaný závodník.
Nyní se Vít Ingeduld těší na mistrovství České republiky, které proběhne v plzeňském bazénu již za necelý měsíc.  Je držitelem krajského rekordu na 400 metrů, ale specializuje se především na 1500 metrovou trať. Ve volném čase pomáhá s tréninkem i paralympioniku Arnoštu Petráčkovi.